A Nemzetközi Korfball Szövetség nem titkolt szándéka, hogy ismételten bekerüljön az olimpiai sportágak közé, amire meg is van az esélyük, hiszen a NOB (Nemzetközi Olimpiai Bizottság) által készített Agenda 2020 program számos törekvését kielégítik a sportág irányelvei. Ez az egyetlen koedukált csapatsport, tehát adott a nemi egyenlőség, valamint a játékosok, a stábok és szervezők törekednek a környezettudatos, fenntartható fejlődés hangsúlyozására. Erre jó példa a júliusi budapesti korosztályos világbajnokság.
A Budapesten rendezett IKF U21-es Korfball Világbajnokság szervező bizottságának tagjai elköteleződtek a környezetvédelem iránt már az esemény előtt, és célul tűzték ki, hogy felhívják a figyelmet a fenntartható fejlődés fontosságára. Ennek érdekében a következő lépéseket tették meg:
Korábbi tapasztalatok alapján, a csapatok számára biztosított ásványvizek jelentős mennyiségű műanyag hulladékot generálnak, melynek szelektív gyűjtésére a résztvevők sokszor kevésbé motiváltak, valamint a megfelelő eszközök sem biztosítottak a megvalósításra. Ezért az IKF U21 Korfball Világbajnokság ideje alatt a résztvevők számára BPA-mentes, egyedi ivópalackokat biztosítottak, melyeket a helyszínül szolgáló, Tüskecsarnokban elhelyezett ballonos vizekből tölthettek újra.
Hasonló jellegű sporteseményen általában rengeteg papír fogy. A Szervező Bizottság úgy döntött, hogy az eseményre nem készül nyomtatott műsorfüzet, hanem digitális formában, az interneten elérhető a csapatokat bemutató, illetve a mérkőzésbeosztást tartalmazó információs füzet. A zsűri és a sajtó számára természetesen biztosítottak nyomtatási lehetőséget, de kizárólag újrahasznosított nyomtató papírt használtak, illetve a sajtó számára biztosítandó információk jelentős részét elektronikusan, a csarnok zártláncú TV-csatornáján keresztül tették közzé. Bár, a mai napig tartja magát a mondás, „a szó elszáll, az írás megmarad”, ezt egyre inkább felváltja a digitalizálásnak köszönhető technológia. A cél, a papír, a nyomtatópatronok és a nyomtatók teljes körű nélkülözése. Ezzel kímélve a környezetet és még spórolnának is a szervezők.
Sokunk számára fájdalmas volt korábbi eseményeken látni, hogy mennyi érintetlen vagy alig „átmozgatott” étel kerül a szemétbe, ezért a Budapest Bike Maffia „Night Watch” – ételmentő projektjébe bekapcsolódva, a maradékot minden játéknap végén eljuttatták a Magyar Élelmiszerbank Egyesülete részére, akik továbbították azt a rászorulóknak.
A sportesemény méretétől és a magyar válogatott elismerésre méltó 6. helyétől függetlenül a gondolkodásmód abszolút követendő. Mivel manapság egy rendezvény sikeressége leginkább annak kommunikációjától függ, mi lehetne tökéletesebb alap, mint bolygónk és embertársaink megmentése?
Fotók: @IKFU21WKC2018
Facebook
Twitter
YouTube
RSS