Az elmúlt 20 évben rengeteget fejlődött a jog sporttal foglalkozó része. Sőt, mondhatjuk, különálló jogággá nőtte ki magát. Az egyesületek alapításától és működésétől kezdve, a sportszövetségek belső szabályozásán át, a teljes sport szabályozásáig minden jogi kérdéssel a sportjogászok foglalkoznak.
Átigazolási viták
Átigazolásnak azt a folyamatot nevezik, amikor egy sportszervezet leigazolt sportolóját átregisztrálnak egy másik sportszervezetbe. Minden átigazolásról nyilvántartást vezetnek, hogy egyértelmű legyen, melyik sportoló, melyik csapat színeiben versenyezhet. Az összes országos sportág rendelkezik saját átigazolási szabályokkal, amelyben lefektetik, mikor van átigazolási időszak, mik az átigazolási korlátok, és milyen bizottságok járnak el egyes vitás helyzetekben.
Sokszor megtörténik, hogy egy versenyző átregisztrálásakor akadályokba ütköznek a felek. Minden ilyen, átigazolással kapcsolatos vita sportjogi kérdésnek számít. Sokszor bizonyulnak a sportolók tájékozatlannak ezeken a területeken, amit az egyesületek és a szövetségek sajnos előszeretettel ki is használnak. Olyan szerződéseket próbálnak aláíratni, amelyek csak az egyesület érdekeit védi, valamint sokszor próbálnak meg olyan költségeket a sportolókra hárítani, amelyeket a szerződése alapján nem neki kéne megfizetnie. Érdemes ilyen esetekben felkeresni egy sportjogászt, mert az ő jelenlétében sokszor visszakoznak a jogszerűtlen igényektől.
Tiltott szerek használata
A sport tisztasága és esélyegyenlősége érdekében nemzetközi szervezetek jöttek létre, hogy visszaszorítsák a doppingszereket használó sportolókat. Az első komoly összefogást az Európa Tanács tette, 1989-ben létrehozta a tiltott teljesítménynövelő szerek elleni Egyezményt. Magyarország ehhez a kezdeményezéshez 1990 elején csatlakozott. Ennek célja, hogy felszámolja a sporton belüli doppingolást. A résztvevő államok vállalják, hogy ellenőrzik nemzetük sportolóit, valamint az országukban zajló nemzetközi versenyeken is intézkedéseket tesznek az egyezmény betartásáért.
Magyarországon jelenleg a HUNADO, azaz a Magyar Antidopping Csoport végzi ezt a szabályozást. Azon kívül, hogy ez a szervezet végzi a mintavételek begyűjtését és kiértékelését, rengeteg prevenciós tevékenységet is folytatnak sportolók és szakemberek irányába. (folytatjuk)
Fotó forrás: Magyar Gokart Szövetség
Facebook
Twitter
YouTube
RSS