Igazi szürke eminenciások, akiket sohasem látunk, mégis az igazán nagy üzletek, és vele együtt a dollármilliós jutalékok az ő zsebükbe vándorolnak. Itt az ideje, hogy megismerjük a legrámenősebb, legjobb szakmabelieket, akik évről-évre elképesztő összegeket keresnek.
Aki azt hiszi, hogy az amerikai mozifilmek általában túloznak, illetve teljes mértékben elrugaszkodnak a valóságtól, annak érdemes megnézni a Jerry Maguire – A nagy hátraarc című alkotást. Kiválóan összefoglalja, milyen is egy menedzser élete, és az alábbi jelenet azt is elárulja, hogy mi kell, hogy legyen az ügynök ars poeticája:
Az üzenet tiszta, de vajon miképp kell „virítani a lóvét”? Adott egy tehetséges játékos, aki egy dologhoz ért, de ahhoz nagyon. Több csapat is érdeklődik iránta, mindegyik más-más ajánlattal kopogtatna be az ajtaján. Ilyenkor jön a képbe a profi ügynök, aki a lehető legjobb feltételeket alkudja ki a potenciális nyertessel. Persze mindeközben a saját zsebére is dolgozik, hiszen az aláírt összeg függvényében kapja meg a jutalékot.
A legnagyobb érdeklődéssel figyelemmel kísért bajnokságokban pontosan szabályozták az elérhető ügynöki részesedés mértékét. Az amerikai futballban (NFL) 3% lehet a plafon, a jégkorongban (NHL) 4%, a kosárlabdában (NBA) szintén 4%, a baseballban pedig 5%. Ha kicsit kitekintünk Amerikából, akkor még mindenképpen meg kell említenünk a hagyományos labdarúgást is, a FIFA-nál 10%-ot is el lehet tenni a futballistának járó összegből.
Amellett sem lehet szó nélkül elmennünk, hogy például a teniszben és a golfban a segítők nem kapnak egy centet sem a kialkudott fizetésekből. Itt a kiharcolt reklámszereplések, marketingmegállapodások jelentik az igazán nagy bizniszt, ugyanis ezekből akár 20% is leeshet az ügynököknek.
Most, hogy tudjuk, ki, miért kapja a fizetését, nézzük az iparág legnagyobb szereplőit, de akár írhatnánk cápákat is, hiszen ahogy a legendás NFL-ügynök, Drew Rosenhaus – akiről részben Jerry Maguiret is formázták – is megmondta:
„Ebben a szakmában vagy ölsz, vagy téged ölnek meg. Én inkább az előbbit csinálom”.
Lássuk, kik voltak a legmenőbb sales-esek a sportpiacon 2017-ben. Ha a krémek krémjére vagyunk kíváncsiak, akkor 5. helyen Casey Close lesz a listánkon. Az Excel Sports Management egyik partnere két gigaüzletben is nyakig benne volt, kötött egy 7 éves kontraktust baseballos ügyfele és a Los Angeles Dodgers között több mint 215 millió dollár értékben (kb. 60 milliárd forint, amiből hat debreceni Nagyerdei Stadiont fel lehetne húzni), valamint egy 6 éves megállapodást egy másik baseball játékos és az Arizona Diamondbacks között szerény 206 millió USD értékben.
Épphogy nem fértek fel a kiélezett verseny képzeletbeli dobogójára a Levinson testvérek, Sam és Seth, akik az „ACES” ügynökségükön keresztül 1,3 milliárd!!! dollárnyi baseball üzletet kötöttek, amiből 65 millió ütötte a markukat jutalék és bónusz formájában.
Érdemes lesz később is visszanézni a Kormánysport oldalára, hiszen a második részben bemutatjuk a világ három legjobban kereső sportügynökét, akik dollármilliárdos üzleteikkel letarolták a piacot 2017-ben.
Fotó: forbes.com, apexbaseballbetting.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS