Átadták a Budapesti Kézilabda Arénát, amely a január 13-án startoló férfi kézilabda Európa-bajnokság egyik helyszínéül is szolgál. A fantasztikus népligeti multifunkciós sportcsarnokban egyszerre akár 20.022 szurkoló buzdíthatja a kedvenceit.
Az ünnepségen Kocsis Máté, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke, Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter, Kökény Beatrix, valamint Éles József, volt válogatott kézilabdázók, Faragó Tamás, a nemzet sportolója, illetve Michael Wiederer, az Európai Kézilabda Szövetség elnöke méltatta a budapesti kézilabda arénát, amely a legnagyobb befogadóképességű multifunkcionális létesítmény hazánkban. A januári férfi kézilabda Európa-bajnokság fő helyszínéül szolgáló aréna 28 nap múlva már nyitja kapuit, amelyben egyszerre 20.022 szurkoló buzdíthatja majd Európa legjobbjait, ezzel ez az egyedülálló épület a legnagyobb kézilabda aréna az egész kontinensen.
– Nem kell külön hangsúlyozni: óriási ünnepnap ez a magyar és az egész európai kézilabdasport életében is – kezdte Kocsis Máté, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke köszöntőjét a budapesti kézilabda aréna avató-ünnepségén. – Az utóbbi évek célkitűzései közt szerepelt, hogy a kézilabdát megkérdőjelezhetetlenül és visszavonhatatlanul a második Magyarország második legerősebb sportközösségévé tegyük, stabilizáljuk és visszahelyezzük a megérdemelt helyére. Az ehhez vezető úton több célt is kitűztünk, amelyekben az Európai Kézilabda Szövetségre partnerként számíthatunk. Szintén szeretném megköszönni a magyar kormánynak nem csak a mai napot és ezt a létesítményt, hanem az elmúlt évek támogatását is. Számos sportesemény van már mögöttünk, rendeztünk például junior vb-t és strandkézilabda világbajnokságot, de a java még csak most jön. 2022 januárjában ugyanis az ország történetében először felnőtt férfi kézilabda világversenyt rendezhetünk, majd 2024-ben női Eb-t, 2027-ben pedig a női világbajnokságnak adunk majd otthont – tekintett a jövőbe az MKSZ elnöke. – 2017-ben álmodtuk meg ezt a projektet, de akkor még el sem tudtuk képzelni, hogy ez a gyakorlatban, a mindennapokban mit fog jelenteni. Nagyszerű, fantasztikus, lenyűgöző. Felsorolni is nehéz milyen itt lenni ebben a létesítményben – méltatta az új budapesti kézilabda arénát Kocsis Máté. – Megérte a sok küzdelem, ez egyértelmű. Minden magyar büszke lehet erre a létesítményre, egyszerűen azért, mert Magyarország erejét mutatja meg. Azt mutatja meg, hogy a magyarországi teljesítmények alapot adnak ahhoz. hogy európai szintű dolgokat vigyünk véghez. Ez Európa legnagyobb, legmodernebb arénája, amely Európa egyik legnézettebb sporteseményének ad majd otthont. A hála, a köszönet, némileg a megilletődöttség és az a rendkívül nagy bizakodás érzése kavarog bennem, amely mégiscsak abból származik, hogy ez, a Szegeden felépült és a Debrecenben megújult aréna olyan sportélményt fog nyújtani nem csak a kézilabda szurkolóknak és a sportszerető közönségnek, hanem azoknak a fiataloknak is, akik érdeklődnek a sportok, azon belül is a kézilabda iránt. Mi azonban nem tudunk gólt lőni sportolóink helyett, de buzdításunkkal segíteni tudjuk őket, torkunk szakadtából azt kiáltva: hajrá, magyarok!
– A kézilabda sportág erejét mutatja, hogy a mai napon az elmúlt évtizedek két legjobb kézilabdázója is helyet foglal köreinkben: Nagy László és Görbicz Anita. Ez már önmagában is jó ok arra, hogy nagy csarnokot építsünk – mutatott rá Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter. – A 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokságra való pályázásnál tudtuk, hogy meg kell építenünk a vidék és az ország legnagyobb kézilabda-csarnokát is. Múlt héten adtuk át Szegeden az új PICK Arénát, most pedig az ország legnagyobb csarnokában állhatunk, amely húszezer feletti befogadóképességével Európa egyik, ha nem a legnagyobb arénája. Abban bízhatunk, hogy egy húszezer fős aréna a turizmusban, az idegenforgalomban és a nemzetközi sportéletben is fellendülést fog hozni Budapestnek és az ország egészének – emelte ki Gulyás Gergely, hangsúlyozva az aréna multifunkcionális mivoltát. – Szintén bízom abban, hogy a következő évtizedekben nagyon sok embernek ad majd maradandó élményt ez a hely, és bízom abban is, hogy nagyon sok magyar sikernek örülhetünk majd itt, akár a januárban kezdődő Európa-bajnokságon, akár az azt követő években – zárta gondolatait a miniszter. – Gratulálok a kézilabda-szövetségnek, hogy a kézilabda sportban az elmúlt években egyedülálló fejlesztéseket sikerült véghez vinnie, az infrastruktúra területén is. Bízzunk abban, hogy mindenki tudja, hogy az ilyen befektetések jó befektetések, a sportinfrastruktúrába való befektetés szolgálja azt a célt, hogy minél többen érezzék úgy, hogy a sportolás a mindennapok része kell, hogy legyen, jó versenysport nélkül aligha lesz népszerű a tömegsport. és bízunk abban, hogy akár ilyen csarnokok láttán, gyermekként, fiatal kézilabdázni kezdenek, abban reménykedve, hogy nagy győzelmekkel tudják majd a nemzeti sportsikerek sorét gyarapítani.
Kökény Beatrix, a 245-szörös magyar válogatott kézilabdázó a 26 évvel ezelőtti világbajnokságra emlékezett vissza beszéde kezdetén. – Napra pontosan 26 évvel ezelőtt, a bécsújhelyi vb-döntőre való utazás előtti napon a Körcsarnokban játszottuk Norvégia ellen az elődöntőt. Igaz, ott csak 1200 néző volt, de a csillárról is szurkolók lógtak, fergeteges volt a hangulat. Az a hazai világverseny életem legfontosabb tornája volt, ennek köszönhetően jutottunk ki az 1996-os olimpiára is. Egyik szemem sír, hiszen nekünk nem adatott meg, hogy hazai környezetben, egy hazai világversenyen ennyi néző előtt játszhassunk, a másik szemem viszont nevet, hogy a januári férfi Eb-n szurkolhatok a magyar csapatnak. Remélem, hogy az álmaik valóra válnak és ezek az álmok egy éremben testesülnek majd meg. Biztosan fantasztikus hangulat lesz, ez a fantasztikus hangulat pedig jó hatással lesz a magyar csapatra. Én azt kívánom, hogy januárban húszezer magyar néző szájából hallhassuk: hajrá, magyarok!
– Rengetegszer elpróbáltam, hogy mi az, amit egy ilyen csarnok avatásakor egy játékos mondhat. Elterveztem, de amikor megláttam ezt a csarnokot kívülről, akkor minden szertefoszlott bennem, mert ilyen szépséget még életemben nem láttam, pedig rengeteg helyen megfordultam a karrierem során – fejtette ki Éles József, 179-szeres magyar válogatott játékos. – Szenzációs élmény volt Svédországban kilencezer néző előtt játszani, vagy Egyiptom a világválogatottal tízezer előtt, beleborzongtam, amikor a kezembe került a labda. Amikor beléptem ebbe a csarnokba és megláttam a három szintet, elkezdtem azon gondolkozni, hogy januárban a válogatott játékosok – akik iszonyatosan megérdemelték ezt a csarnokot – húszezer ember előtt fognak játszani, majd igyekeztem kitalálni, hogy vajon miképpen férnék be a csapatba, hogy én is pályára léphessek. Ekkor jutott eszembe, hogy az első igazi kézilabdás mérkőzést, még ha döcögve is, de mi, az All Star csapat fogjuk játszani. Ez a csarnok nem csak a miénk, akik itt ülünk ma, hanem mind a tízmillió emberé. Ezt felépíteni Magyarországnak, ennek a kicsi országnak, óriási büszkeség.
Faragó Tamás, olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó, a nemzet sportolója a többi sportág képviseletében mondott köszöntőt és méltatta az új budapesti kézilabda arénát, amely 26 sportágnak adhat otthont. – Stílus, érték, tartalom. Így tudnám megfogalmazni, hogy mit jelent ez a csarnok. Mi, vízilabdázók mindig irigyeltük a kézilabdázókat. Nem csak azért, mert ez egy fantasztikus labdajáték, hanem a pálya, a színek, a fények, tehát maga a látvány miatt, amely a szurkolóknak, a sportszerető embereknek és persze a média figyelmét is mindig jobban felkeltette. Én remélem, hogy a vízilabda sportág is hasonló ötletekkel és sikerekkel gazdagodik majd az elkövetkező években. Amikor a Duna Arénát átadták, akkor a külföldi barétaim azt mondták, hogy olyan a hangulat, mintha az olimpián lennének. Én azt gondolom, hogy akik ebbe az arénába el fognak jönni, azokat is ugyanez az érzés fogja majd el. – A nemzet sportolója így zárta beszédét: – Ebben a kaotikus világban az ember keresi az állandó értékeit, de ezeket nem könnyű megtalálni. Én azt hiszem, hogy a sport, és minden, ami sporttal kapcsolatos, olyan állandó érték, amelyet mindenki megbecsül. Tehát azt mondom magunknak és minden sportszerető embernek: merjünk álmodni, merjünk nagyok lenni, és természetesen legyünk büszkék, mert van mire.
A köszöntőt mondók sorát Michael Wiederer, az Európai Kézilabda Szövetség elnöke zárta, aki beszédében külön hangsúlyozta, a két szövetség közt fennálló jó viszonyt és a sikeres együttműködést. – Mindig nagy élmény Magyarországra jönni a kézilabda érdekében, a kézilabdával kapcsolatban, de ez a mai egy egészen különleges alkalom. Európa szerte rengeteg létesítményben jártam már, és ezekhez viszonyítva a budapesti kézilabda aréna egy gyönyörű, igazán vonzó, szimpatikus létesítmény, belegondolni is jó, milyen lesz majd a hangulat, ha megtelnek a sorai. Úgy gondolom, hogy a Magyar Kézilabda Szövetség és az Európai Kézilabda Szövetség közötti együttműködés nem azért működik ennyire sikeresen, mert földrajzilag közel vagyunk egymáshoz, hanem mert ugyanazon ötleteken és célokon osztozunk – utalt a 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokság mellett a 2024-es női Európa-bajnokság rendezési jogának elnyerésére is az EHF elnöke.
Michael Wiederer köszöntője zárásaként átnyújtotta a januári kontinensviadal hivatalos labdáját Mikler Rolandnak, a magyar válogatott csapatkapitányának, ezzel jelképezve, hogy minden és mindenki készen el a januári Európa-bajnokságra.
Az ünnepélyes átadó zárásaként az első passzok és az első gól is sorra került, méghozzá a magyar kézilabdázás egykori és jelenlegi nagy alakjaihoz, Mikler Rolandhoz, Éles Józsefhez, Kökény Beatrixhoz, Gódorné Nagy Mariannhoz, valamint Kovács Péterhez fűződnek az új multifunkcionális arénában, ezzel pedig hivatalosan is megnyitotta kapuit a 18 órakor kezdődő Főpróbára.
Az Európa-bajnokság fő helyszínéül szolgáló budapesti kézilabda aréna kontinensviadalt megelőző főpróbájára december 16-án 18 órától kerül sort.
Az eseményen először a Magyar Kézilabda Hírességek Csarnoka tagjainak beiktatására került sor.
Ezt követően a Punanny Massif szórakoztatta a nézőket, majd jött a női All-Star csapat hetespárbaja a 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokság kabalájának részvételével, aki kapusként próbált túljárni olyan volt válogatott kézilabdázók, legendák eszén, mint Siti Beáta, Radulovics Bojana, Farkas Ágnes vagy Pálinger Katalin. A kiélezett csatát végül a piros mezben pályára lépő csapat nyerte. Az összecsapásban résztvevők felsorolása meghatározó emlékeket és erős érzelmeket ébreszt bárkiben, hogy néhányat említsünk ezen volt magyar válogatott játékosok közül: Balogh Beatrix, Farkas Andrea, Pádár Ildikó, Siti Beáta és Deli Rita is kivette a részét a közönségszórakoztató, egyben múltidéző programból.
Az estét a férfi All-Star csapat mérkőzése zárta, ahol szintén legendák öltöttek újra címeres mezt magukra és énekelték el együtt a csarnokban első alkalommal felcsengő magyar himnuszt. Huszonegy férfi legenda foglalta el és egyben avatta fel kézilabda mérkőzéssel az új budapesti arénát. A többek között Fazekas Nándorral, Nagy Lászlóval, Pásztor Istvánnal, Iváncsik Gergővel felálló zöld mezes együttes az Iváncsik Tamással, Mocsai Tamással, Katzirz Dáviddal és Ilyés Ferenccel fémjelzett piros szerelésbe bújt. A találkozó a Grand Handball Day-en már megtapasztalhatott jó hangulatban telt, amelyen végül nem bírt egymással a két együttes, amelyek 18-18-as, gólzáporos döntetlennel hálálták meg a közönség lelkesedését.
Fotók az átadó ünnepségről és a főpróbáról
Az Európa-bajnokságon a magyar válogatott Budapesten szerepel majd, míg a szegedi csoportkörben az elmúlt négy olimpiából hármat megnyerő, egyszer ezüstérmet szerző, olimpiai címvédő francia válogatott, a világelithez tartozó, a legutóbbi Eb-n ezüstérmes horvát csapat, a szerb válogatott, amely az Eb-selejtezőkön megelőzte a franciákat és Ukrajna lép pályára.
Az Európa-bajnokságra kaphatók a jegyek a watchgamesseemore.hu/jegyek oldalon.
Az Európa-bajnokság csoportjai:
A-csoport (Helyszín: Főnix Aréna, Debrecen): Szlovénia, Dánia, Észak-Macedónia, Montenegró
B-csoport (Helyszín: Budapesti Multifunkcionális Sportcsarnok): Portugália, Magyarország, Izland, Hollandia
C-csoport (Helyszín: Szeged, Pick Arána): Horvátország, Szerbia, Franciaország, Ukrajna
D-csoport (Helyszín: Ondrej Nepela Aréna, Pozsony): Németország, Ausztria, Fehéroroszország, Lengyelország
E-csoport (Helyszín: Ondrej Nepela Aréna, Pozsony): Spanyolország, Svédország, Csehország, Bosznia-Hercegovina
F-csoport (Helyszín: Steel Aréna, Kassa): Norvégia, Oroszország, Szlovákia, Litvánia
A magyar válogatott csoportmérkőzései:
2022. január 13. 20:30: Magyarország-Hollandia
2022. január 16. 18:00: Magyarország-Portugália
2022. január 18. 18:00: Magyarország-Izland
Forrás, fotó: MKSZ, MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS