Mivel az NFL 32 csapatából 31 magánkézben van, ezért alapvetően nem tudhatnánk meg sokat a pénzügyeikről, költségvetésükről. Az az egy kivétel viszont mindenre rávilágít.
A Green Bay csapata az egyetlen az NFL-ben, amelyik egy közösségi tulajdonú vállalat – 360.760 részvényese van, de ezekkel a részvényekkel nem lehet nyilvánosan kereskedni és nincs is viszonteladási értéke sem -, így minden évben köteles nyilvánosságra hozni pénzügyi adatait, ez pedig azt jelenti, hogy a hétköznapi emberek is bepillanthatnak egy NFL-franchise működésébe.
Egy NFL-csapat bevételi forrásai alapvetően két részre oszthatók: „nemzeti” és „lokális” bevételekre. Előbbi nagy részét a televíziós szerződések teszik ki és az egész összeg a ligától központosítva oszlik el a 32 csapat közt, utóbbi pedig a csapatspecifikus bevételeket jelenti, a legnagyobb szeleteket ebből a tortából a helyi közvetítési jogok, a szponzorációs szerződések és a meccsnapon árult ételek-italok teszik ki.
A kiadások oldalán a legnagyobb szeletet (50% feletti részesedéssel) a játékosok fizetései jelentik, majd az edzői stáb és a személyzet bérei következnek, illetve például a stadion fejlesztése, rendben tartása is itt mutatkozik meg.
A 2017-es pénzügyi évben a Green Bay Packers 454,9 millió dollár bevételre tett szert, amiből a „lokális” bevételek $199 milliót, a „nemzeti” bevételek pedig $255,9 milliót tettek ki. A kiadások oldalán $420,9 millió mutatkozott, ami tehát azt jelenti, hogy a Packers nettó jövedelme az előző pénzügyi évben 38,6 millió dollár volt.
A Forbes jelenleg a 14. legértékesebb NFL-csapatnak tartja a Packerst, így kiváló példát szolgáltatnak egy „átlag” franchise pénzügyi működésének megismeréséhez. Az ő kimutatásaikon keresztül tudunk általánosítani a többi csapatra is, hiszen a „nemzeti bevételek” megegyeznek és az alapvető kiadások (játékosok, edzők és személyzet fizetései) is hasonló mértéket öltenek. A tendencia pedig a folyamatos növekedés irányába mutat, köszönhetően legnagyobb részt a televíziós gigaszerződésekből befolyt összegeknek, amik még legalább 2022-ig nőni fognak.
A „nemzeti” bevételekkel és az NFL központosított bevételelosztási rendszerével külön cikkben foglalkozunk.
Fotó: theochosportsdotblog
Facebook
Twitter
YouTube
RSS