Magyarországon adottak a mainstream sportok. A labdarúgás, a kézilabda, a vízilabda és még sorolhatnánk. Viszont, a kétezres évek sportközvetítéseinek köszönhetően egy újabb őrület érte el az országot: az amerikai foci! A bajnokság térnyerésével és az egyre nagyobb tömeg megmozgatásával indokolttá vált egy teljes értékű pálya létrehozása, ahol végre nem a labdarúgókapuk két oldalsó kapufáját kellett kiegészíteni.
Székesfehérváron mindig is sokszínű és eredményes sportélet volt. Elég csak a kosárlabdára, a jégkorongra vagy a labdarúgásra gondolni, de 2016-ban, tovább bővült a városi sportlétesítmények sora. A „királyok városa” elsőként ad otthont egy igazi amerikaifoci-pályának. A First Field-nek, azaz Első Pályának keresztelt létesítményt 2016 áprilisában adták át, ahol többek között az akkori amerikai nagykövet is részt vett. A pálya pontosan 120 yardos (110 méteres) és a helyi csapat, a Fehérvár Enthroners (Koronázók) új otthona.
A stadion költséghatékony megépítését nagyban segítette, hogy az egykori MÁV-pályán „újrahasznosított” létesítmény épült: átkerültek a Sóstói Stadion bontásából származó elemek. A lelátókra kétezren tudnak jegyek váltani, ám a nézőtér mellett, új öltözőket is kialakítottak. A teljes beruházás, a terület és az elemek újrahasznosítása 200 millió forintból valósult meg, melyet a városvezetés támogatott.
A megnyitón, a város polgármestere, Cser-Palkovics András (Fidesz-KDNP) fontosnak nevezte a szombati eseményt, mert a történelmileg első magyar városban az első amerikaifutball-pályát avatták.
A HFL (Magyar amerikaifutball-bajnokság) mérkőzéseit több csatorna is élőben adja, amely kiváló lehetőséget biztosít a sportág további, itthoni terjeszkedésének. A város vezetése pedig már gondoskodott a pálya maximális kihasználtságáról: Székesfehérváron rendezik a 2020-as, egyetemi amerikaifutball-világbajnokságot. A rendezvényre nyolc nemzet, 600 versenyzőjét és kísérőit várják a szervezők. Az esemény legtökéletesebb lebonyolításának érdekében, a MÁV-pálya területén további felújítások sorát fogják elvégezni a következő időszakban.
Mivel, sok város rendelkezik nem működő vagy még működő de felújítandó egykori sportteleppel, a fehérvári „újrahasznosítás”, követendő példaként áll a városvezetések előtt és az új, teret nyerő sportágak számára egyaránt.
(Kép forrása: Nemzeti Sport)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS