Számos filmben, sorozatban láthattunk csordultig megtelt stadionokat, őrjöngő drukkereket, a pályán ütő, dobó, elkapó játékosokat, fura szerelésben, sapkával… elnézést, baseball sapkával. Érdekes, hogy amíg az európai ízlésvilágtól távol álló amerikai foci óriási népszerűségre tett szert az öreg kontinensen és nálunk is, addig a baseball megmaradt a tengerentúliaknak. És Japánnak…
Az Egyesült Államokban először 1846-ban ragadtak ütőt egy meccs keretein belül. Az azóta eltelt
172 év alatt a világban is elterjedt ez a labdajáték. Olyannyira, hogy Japánban például már nagyobb kultusza van a bázislabdának, mint az ötletgazda országban. Ennek köszönhetően a Tokiói nyári olimpián a baseball ismét – 13. alkalommal – bekerül a repertoárba. És nem is akármilyen helyszínen! A szervezők ugyanis bejelentették, hogy a baseball-és softballtorna több csoporttalálkozóját Fukusima néhány városában tartják meg.Ezt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach javasolta a rendezőknek, ami tekintve az öt évvel ezelőtti katasztrófát, óriási fegyverténynek számít. 2011. március 11-én a 9-es erősségű földrengés után szökőár pusztított Japán északkeleti részén, és romba döntötte a fukusimai atomerőmű egy részét is, ami nukleáris katasztrófát is hozott a térségre.
Érdekes, hogy bár az amerikaiak szerint pofonegyszerű a játék, addig nálunk többnyire csak hümmögnek az emberek és bonyolultnak találják. Senkit nem szeretnék gyorstalpalóval beavatni a baseball rejtelmeibe, de a helyzet úgy kívánja, hogy röviden próbáljuk meg összefoglalni a játék lényegét.
Két kilenc fős csapat mérkőzik meg egymással, védekező (elkapó) és támadó (ütő) felállásban. A pályán 4 bázis van elhelyezve, az offenzív együttes feladata minél messzebb elütni a labdát és a bázisokon áthaladva visszajutni a kiindulási pozícióba, amivel pontot szerez. Az ellenfélnek a támadás megfékezéséhez elkel kapni a labdát ekkor az ütőjátékos az utoljára elhagyott bázisnál megáll. Amennyiben a támadó csapat játékosa nem tudja három alkalommal elütni a labdát, kiesik. A harmadik ütőjátékos kihullása esetén jön a térfélcsere. A mérkőzésen 9 játékrész van, egy körben egyszer-egyszer szerezhetnek pontot a csapatok.
A száraz tények ecsetelése után adódik a kérdés, hazánkban, milyen formában van jelen ez sportág? 1992-ben alakult meg a MOBSz – napjainkban Magyar Országos
Baseball és Softball Szövetség -, viszont már egy évvel korábban megrendezték az első
komoly hazai mérkőzést. Több magyar csapat is részt vett nemzetközi kupákon, és a magyar delegáció többnyire dobogós helyeken végzett. Sőt, a 2000-es évek elején „B” kategóriás Európa-
bajnokságot is rendeztünk. Eredmények tehát vannak, hazai rendezésű világverseny is, mégsem hallani sokat róluk. A softballról pláne nem.
Ugyanolyanok vagyunk, mint bármelyik másik sportág. Mi is edzünk, edzőtáborokba járunk, és
bajnokságokon veszünk részt. Megküzdünk azért, hogy a baseballt és softballt is figyelembe
vegyék a kiemeltebb vagy ismertebb sportágakkal egyetemben. – meséli Balog Zsuzsanna softball edző.
Ha már belemelegedtünk a magyarázásba, ne ugorjunk át a softballon sem. A két sportág között annyi a különbség, hogy a softballt általában lányok játsszák, nagyobb labdával, hasonló szabályokkal, viszont kisebb pályán.
Balogh Zsuzsanna azt nem említi, hogy a szövetség közösségi oldalán az ember mást sem lát, mint érmeket, győztes fiatalokat, akik úgy tűnik, egyre többen vannak és egyre lelkesebben űzik a sportágat. Ráadásul a Testnevelési Egyetem 1,5 éves, levelező sportedző tanfolyamot is indít 2018. őszén baseball és softball sportágakban, ami azt jelenti, hogy az igény megfogalmazódott: hazánkban szükség van ilyen képesítésű szakemberekre is.
A szövetség csendben, különösebb hírverés nélkül lett tavaly 25 éves, de a szakember szerint, nem búslakodnak ezen, hanem dolgoznak keményen.
Sajnos ismeretlenek vagyunk az országban, de ezért is dolgozunk mindennap. Hazai és nemzetközi szinten is jelen vagyunk; nyáron sikerült összehoznunk egy sikeres Eb-t, ami nagyon pozitív a jövőre nézve. Egyre jobban hajtunk a nemzetközi lehetőségek felé, hogy megismerjék a játékosainkat. Idén például Európa-bajnokságot rendeztük U12-es korosztálynak Óbudán. Itt a magyar csapat a 7. lett, ami nagyon szép, ám elvárt eredmény. Viszont az sem mellékes eredmény, hogy magyar csapat, a Jánossomorja Rascals-Óbuda Gladiátors nyerte az U13-as osztrák bajnokságot. Ezen az úton haladunk tovább, és szeretnék minél nagyobb elismerést kiharcolni a jövőben.
Fotók, forrás: utanpotlassport.hu, parade, MOBSSz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS