
A 19. század utolsó harmadában kezdte meg világhódító történetét a modern labdarúgás. Angliából lassan átterjedt a La Manche-csatorna túloldalára is, míg végül hazánk ajtaján is dörömbölni kezdett. Ezt a hangos kopogtatást hallotta meg a Budapesti Torna Club és úgy döntött, szakosztályai közé ideje lesz felvenni a futballt is, elsőként Magyarországon.
A BTC labdarúgó csapata hivatalosan 1897. február 7-én alakult, ezzel a budapesti egyesület lett az első, amely a brit szigetek felől érkező, újszerű labdajátékkal foglalkozott. A klub elnöke Ottó József volt, aki alapító tagként részt vett az Olimpiai Játékokat Előkészítő Bizottság munkájában. Ottónak tehát jó érzéke volt, hogy a nemzetközi és honi sporttörténelem fontos pillanataiban vállaljon szerepet (annyira, hogy első olimpiai bajnokunknak, Hajós Alfrédnak volt testnevelő tanára, a sportoló gimnáziumi évei alatt). A csapat születésében azonban még három másik személynek is elévülhetetlen érdemei vannak: Stobbe Ferenc, Iszer Károly valamint Ray Ferenc is fontos nevek a magyar futball-történelemben.
Stobbe tartotta az első edzést, és a labdarúgás szabályait is ő fordította le angolról a játékosoknak, valamint az ő felkészültségének hála, egy nappal az alapítása után, már le is játszhatta első meccsét a BTC. A sheffieldi mintának megfelelően, házon belüli összecsapás volt: a Millenáris pályán, Ray Ferenc vezetésével zajlott az összecsapás, az egyesület tornászaiból, atlétáiból, úszóiból és kerékpárosaiból verbuvált két csapat között.
Iszer Károly amellett, hogy játékosa volt a klubnak, nagy szerepet vállalt az első, Magyarországon rendezett, nemzetközi labdarúgó-mérkőzés megvalósításában. A Wiener Cricketer und Football Club-ot fogadta a BTC, 1897. október 31-én. Ugyan a pontos végeredményről nem tudunk, a mérkőzés óriási hatással bírt a honi sportéletre: a következő két évben olyan atlétikai és sportkluboknál jelenik meg a futballszakosztály, mint a Ferencvárosi TC, vagy az Újpesti TE.
Ottó József szerepét már részleteztük, s azt is, hogy milyen kapcsolatban volt Hajós Alfréddal. Az első olimpiai aranyunkat megszerző úszó a sport minden formájáért rajongott, így nem meglepő, hogy ő is jelentkezett a BTC focicsapatába. 1898-ban játszott először, balösszekötőként, de hat évvel később felhagyott a labdarúgással, mint játékos, igaz bíróként és a válogatott edzőjeként még a sportág közelében maradt.
Az első angol klubbal, a Sheffield FC-vel ellentétben a Budapesti TC ma már nem létezik. Az első két magyarországi labdarúgó bajnokságot, 1901-ben és 1902-ben megnyerte, előbbit százszázalékos teljesítménnyel. A sikeres rajtot követően még két ezüst és négy bronzérmet szerez a csapat, de az első világháború után már csak a tabella középső régióiban találkozhatunk vele, míg végül, 1926-tól kezdve már csak az alsóbb osztályokban találjuk meg őket. 1945-ös feloszlása után majd 55 évvel, megpróbálták feléleszteni BTC-Rákosmente néven, de a két szezon alatt, két osztállyal feljebb jutó egyesület itt meg is állt. A harmadosztályú indulási jogot, anyagi okokból, átadta az Ózdi Kohász csapatának és hivatalossá vált, hogy a BTC ismét megszűnt.
A legidősebb magyar klub azóta nem hallatott magáról, de a hazai labdarúgó-történelem szerelmesei okkal remélik, hogy egyszer talán újra láthatjuk még a piros-sárga címert egy NB I-es meccsen.
Fotó: wikipedia, magyarfutball, hirhatar
Facebook
Twitter
YouTube
RSS