Őseink a futás technikáját több mint 2,6 millió évvel ezelőtt kifejlesztették, hogy a vadászatban hatékonyabbak legyenek. Míg az emberszabású majmok a túlélésre játszottak, addig a homo sapiensek már versenyeket is rendeztek, általában egy-egy vallási fesztivál keretében.
Ha már történelem óra… Az első „hivatalos” eredmények a 19. század elejére vezetnek vissza bennünket (1825, Írország, Tailteann-i játékok), amikor a futást a legelérhetőbb sportágnak tekintették. Mivel sok ember vett részt a megmérettetéseken s emellett az olimpiai mozgalom is napvilágot látott, megkezdték a teljesítmények és rekordok dokumentációját. Ezáltal a startvonalhoz lépőknek volt viszonyítási alapjuk, aminél jobbak szerettek volna lenni; tehát a versenyszellem nem egy 21. századi „találmány”.
No de, felmerül a kérdés: Mégis miért nem annyira elérhető a futás, mint ahogy azt sokan gondolják?
Christopher McDougall – Futni születtünk című könyvének megírása előtt egy Mexikóban élő indián törzshöz, a tarahumarákhoz látogatott, akik meglepő módon a mai napig egy általuk készített saruban futnak ultratávokat. Ők a szó szoros értelmében is extrémek, hiszen akár napi 50-80 mérföldet képesek futni. Ha a gumiabroncsból készített sarut és az általuk viselt „rongyokat” vesszük alapul, akkor bátran kijelenthetjük: Igen, a futás mindenki számára elérhető.
Azonban a mai átlagember lába már nem alkalmas a mezítláb közlekedésre, jelen esetben futásra vagy az akármilyen lábbeli viselésére. Az életformánk s ezáltal a testfelépítésünk, testünk terhelése átalakult, ami a teherbírást is jelentős mértékben lecsökkentette. Mára elengedhetetlenné vált a lábfej stabilizálása, ami elképesztő összegbe kerül, ha az ember a tökéletes futócipőt keresi magának. Tudományos kutatások, állandó fejlesztések állnak a háttérben, amely a megfelelő tartást biztosítja, valamint megelőzi a sérülések és a később kialakuló rendellenességek megjelenését.
Emellett nemcsak a futócipő az, amire az ember horribilis összegeket költ. Bár nem olyan fontos, hogy a többi öltözék a legújabb trendnek megfeleljen, sokaknak ez adja a komfortot.
Ha a versenysportra tekintünk, az atléták által viselt darabok mindegyikének megvan a „miértje”. Nem beszélve arról, hogy a strapabírásnak van egy határa, amelyet a felszerelések nem mindegyike bír, ezáltal gyakran cserélendők, sőt futócipők tekintetében erősen ajánlott. A gyártókat ezért nem okolhatjuk, hiszen ők is elsősorban a fejlődésre fókuszálnak.
(Folytatjuk)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS