37 sportágban, közel 2000 sportoló mérte össze erejét Kirgizisztánban a III. Nomád Világjátékokon, és bár a nyereg alatti húspuhítás nem szerepelt a repertoárban, a magyar történelemben ikonikussá vált hátrafelé nyilazás része volt az eseménynek.
A világ legnagyobb tradicionális sportviadalán 78 ország küldöttsége vett részt, de a rendezvény nívóját jól mutatja, hogy a nemezelés és a jurtaépítés rajongói mellett, a kazah, az azeri, a török, az üzbég és a magyar államfő, Orbán Viktor is a helyszínen volt.
Nem csupán sportolókat vonzott a Tien Shan hegyei között található Kircsin völgye. Több ezer néző, valamint 50 ország több mint 500 újságírója tudósított olyan sportágakról, mint a szkander vagy a szumó. A magyar küldöttség 52 főből állt és a lovasíjászat mellett (ez kvázi kötelező számunkra), gyalogos tradicionális íjászatban, tradicionális íjász távlövésben, lovasbirkózásban, kureszben (tradicionális birkózás) övbirkózásban, alishban (kötött övbirkózás), bothúzásban, mangala vetélkedőn (szellemi- taktikai sport) indult. Az elmúlt évben a világjátékok programjába bevették a már említett szkandert, szumót és a szambót, melyekben ugyancsak megmérettek a magyar válogatott tagjai.
Hűen tükrözi a magyar aranyérmeket a mondás: „A vér nem válik vízzé”, hiszen a 12 szerzett éremből, a 4 aranyat íjászaink lőtték. Egy szkander-ezüst mellett ismételten korunk legjobb hazai nyilasai gyűjtögettek tovább. Bronzérmek terén a bothúzok húzták a hosszabbat. Három alkalommal is a dobogó legalsó fokára állhattak, míg a negyedik érmet az ellenállhatatlanul szereplő íjászaink szerezték.
Azonban a nomád időket idéző, hagyományőrző multisport esemény szervezői nem álltak meg az időben. A világjátékoknak saját promóciós videója, himnusza, közösségi oldalai és weblapja van. Utóbbiakat úgy alakították ki, hogy az egész brandet és ne csak az aktuális világjátékokat szolgálja ki, ami hosszútávon kifizetődő.
A promóciós videóban minden megtalálható, ami szemnek és szájnak ingere:
Bár a himnusz megér egy táltos által vezetett szertartást, de az éremtáblázaton élen végző rendező országban hatalmas siker lett a dalból:
Doppingellenőrzésről nem tudni, de talán ez lehet az első olyan sportesemény, ahol fel sem merül a tiltott szerek használata. Úgy hírlik, a kumisz a maga természetes valójában, akárhány teljesítményfokozóval felér.
Az elnevezés miatt furcsán hangzik, de a Nomád Világjátékok kinőtte magát és tovább fejlődik. Első alkalommal, 2020-ban rendezik Kirgizisztánon kívül a világ legnagyobb nomád-találkozóját, hiszen Törökországban gyűlnek össze a hagyományok ápolói.
Fotók: worldnomadgames
Facebook
Twitter
YouTube
RSS