Nagyot téved, aki szerint csak a versenysportolóknak érdemes sportpszichológushoz fordulniuk. Nem kell élsportolónak lennünk ahhoz, hogy rendszeresen mozogjunk. A mozgáspszichológia az a terület, amely arra hivatott, hogy a szabadidő-sportolókat segítse egy olyan életvitel kialakításában, amely fejleszti őket fizikailag és mentálisan.
Sokféle probléma létezik, amivel érdemes felkeresni egy szakembert. Ilyenek lehetnek: önbizalom hiánya, testképzavar, sérült sportolók rehabilitációja, a stressz rossz hatása a teljesítményre, evészavar. A pszichológus a találkozások során egyre jobban megismeri kliense személyiségét, életmódját, és közösen kitalálnak egy olyan edzésprogramot, amivel fizikailag és mentálisan is tovább tudja fejleszteni magát.
A legtöbb probléma az önbizalommal kapcsolatban szokott felmerülni. Nehéz megtalálni azt az egészséges középutat, ami az önbizalomhiány és a túlzott önbizalom között van. Az előbbi lelki betegségekhez vezethet, negatív irányba befolyásolhatja testünkről kialakult véleményünket és visszavetheti a teljesítőképességet. Meglepő lehet, de a legtöbb sportoló inkább attól tart, hogy „elszáll magától”. Számukra például sokkal fontosabb, hogy kapjanak negatív kritikákat is, hogy a földön maradjanak. Ami fontos, az önbizalom fejleszthető, akár kevés van belőle, akár több a kelleténél.
Sokan azért fordulnak segítségért, mert a stresszes életmódjuk szív- és érrendszeri betegséghez, illetve elhízáshoz vezet. Ilyenkor nem csak pszichológus, hanem egy teljes szakmai stáb dolgozik, edzőkkel, orvosokkal és dietetikusokkal, hiszen itt már nem csak a mentális problémával kell megbirkózni. Ez a komplett életmódváltás hosszú folyamat, de a végeredmény egy egészséges élet, ami megér minden ráfordított időt.
Nehéz helyzetből indulnak azok is, akik baleset utáni rehabilitáción vesznek részt. Számukra is nagyon fontos, hogy egy sportpszichológus is segítse a felépülésüket, hogy ne maradjon bennük se szorongás, se lelki gát. Akkor is fontos szerepe lehet egy szakembernek, ha a felépülés nem olyan ütemben halad, mint amire számítottak, mert ilyen esetekben el kell tudni fogadni, hogy a teljes felépülés időigényes és azzal sokszor rosszabb állapotba kerülhet az ember, ha sietteti a dolgokat.
Nem utolsó sorban pedig azoknak is ajánlott egy pszichológiai tréning, akik gyerekek edzésével foglalkoznak. A fiatalokkal való sikeres munka egyik kulcsa a megfelelő kommunikáció. A sportoló akkor tudja a legtöbbet kihozni magából, ha érzi a támogatást a háttérből. Ezért kiemelten fontos, hogy ne csak a tanítványával, hanem annak szüleivel is kialakítsa azt a jó kapcsolatot, ami mentális kényelmet biztosít a gyerek számára, így sportteljesítményére jobban tud koncentrálni.
Fotók: gazeta.ru, stokrotkanazdrowie.pl, healthy lifestyle, rootsofaction, lamvascular, believeperform,
Facebook
Twitter
YouTube
RSS