A futballtörténelem sok érdekes adatban, izgalmas tudósításban, remek fotókban, videókban és sok olyan vicces, meghökkentő vagy megrázó hírben bővelkedik, ami vagy megnevettet, vagy elborzaszt. Ebben a kavalkádban, a szurkolók és a csapatok szempontjából nagyon fontos helyen állnak a mezek, amelyeket a drukkerek is boldogan viselnek. Ízlések és pofonok, tartja mondás… A merész nigériai garnitúra az idei vb egyik legnagyobb húzása lett, ám mi mégis a „pofonok” háza táján néztünk szét először.
Nem tudni, hogy milyen zavar állhat be a gépezetbe, amikor szezon előtt egy csapat félresikerült mezt dob piacra, hiszen a bevételek egyik biztos forrásának számít. Ezekből az „alkotásokból” találni olyat is, amelyet a legelvakultabb szurkolók is sziszegve viselnének. Néha viszont arra is találunk példát, amikor pont az elrugaszkodottság miatt lesznek sikeresek, és termelnek nagyobb profitot a felszerelések.
A spanyol alsóbb osztályokban nem egyszer előfordult már, hogy a klubok hihetetlen színkombinációkkal, szponzorokkal, gyümölcsökkel és egyéb különlegességekkel díszítették mezüket. Amit viszont a Lorca FC húzott még a 2015/16-os szezonban, az egészen ennivaló lett. A teljes garnitúra ugyanis brokkoli-dizájnt kapott. A döntést azzal indokolták, hogy Murcia területe, ahol a kiscsapat városa található, erről a zöldségről híres. A felszerelés egyébként nem várt sikert hozott, a világ minden tájáról érkezett megrendelésük.
1997-ben minden futballrajongó a német VFL Bochum, színekben gazdag mezén botránkozott meg. Ebben az időben még arra sem lehetett gondolni, hogy az együttes így állt volna ki az LMBTQ közösségért. A mez egyik fele világoskék, a másik felét pedig megint csak kétfelé lehet osztani, egy szivárványszínekben pompázó felső rész és egy hófehér alsó. A csapat az idény végén ki is esett a Bundesligából, bár ezt valószínűleg nem a felszerelésre fogták. Sőt, 1999-ig kitartottak az extravagáns színek mellett.
A Newcastle United 2009-2010-es idegenbeli mezének megalkotója sokat gondolhatott az alvásra ebben az időben, mert a végeredmény sokkal inkább tűnik egy banános pizsamának, mint sportviseletnek. A mellékelt képen Damien Duff arcára mintha az lenne írva: „Miért kell nekem ezt hordanom?”
A valaha volt talán legijesztőbb mezben a CD Palencia játékosai futottak ki. A 2015-2016-os szezon jól sikerült a negyedosztályú klubnak, és esélye volt a harmadosztályba jutásra, éppen ezért a bevállalós együttes különleges szerelésben lépett pályára a rájátszás mérkőzésein. A mez és a nadrág az emberi test anatómiai reprodukálása. Jól láthatóak az izmok és csontok felépítései. A közösségi média felületeken úgy kommunikálták a mez bemutatását, hogy a sorsdöntő meccseken a „bőrüket adják” a sikerért.
A ’90-es évek egyik gyöngyszeme a Scunthorpe United garnitúrája. Rikító piros, csíkos alapon neon színes ecsetvonásokkal. Ha másra nem, arra biztosan jó volt a mez, hogy az ellenfél fejfájást kapjon tőle.
Fotók: Global Football Shirts, Getty Images, Twitter, SoccerBible
Facebook
Twitter
YouTube
RSS