A klubok bevételének egyik biztos forrása a mezeladás, így a sportszergyártók általában nem vállalnak nagy kockázatot a dizájnnal. Előző két cikkünkben azokkal a felszerelésekkel foglalkoztunk, amelyek nem feltétlenül kerültek a csapatok vitrinjébe, ám úgy fair, ha a telitalálatok között is kutakodunk.
A képzeletbeli toplista legfrissebb éllovasa, kétségkívül Nigéria, amely óriásit robbantott 2018-ban. A Nike nem félt merészet húzni az afrikai ország világbajnokságra készült mezénél, és már az első kikerülő képek után megőrültek az emberek a közösségi média felületeken. A vibráló színek nem csak a pályán, azon kívül is kiváló viseletet jelentenek. Ezt bizonyítja az is, hogy már akkor 3 millió online megrendelésük volt, amikor még meg sem jelentek a boltokban a felszerelés darabjai. A megjelenés napján pedig kígyózó sorok álltak a forgalmazó boltok előtt, a kitartó szurkolóknak olykor 4-5 órát kellett várnia a Szuper Sasok mezére.
1994-ben az Amerikai Egyesült Államok rendezte a labdarúgó világbajnokságot, ezért az egész országban egy kicsit háttérbe szorult a „tojásfoci”, és mindenki a kevésbé kedvelt futballt nézte. Négy évvel azelőtt nem sok babér termett a tengerentúliaknak, mindhárom mérkőzésüket elvesztették, ezért nagy volt a nyomás rajtuk. Mindezt tetézte, hogy eleinte senkinek nem tetszett a nagyon amerikaira sikerült mez. Kolumbia legyőzése után – ami azt is jelentette, hogy továbbjutott a csapat a csoportból – azonban minden megváltozott. Nemcsak megszerették a hazaiak felszerelését, de világszerte ikonikus lett a farmer színű, csillagokkal borított felső.
Maradjunk továbbra is a világbajnokságra készült mezek vonalán. Ezeket erősíti az 1998-as viadalra készült mexikói felszerelés. Az azték hagyományokra épült motívumok nem csak szépek, bevezetik a futballt szerető embereket az ország tradícióiba. A vb-n ugyan kiestek a legjobb 16 között, de még ugyanebben az évben megnyerték a CONCACAF-aranykupát.
A brazíliai alsóbb osztályú Madureira Sporting Club 2013-ban egy egészen hihetetlen ötlettel rukkolt elő: Che Guevara, a kubai forradalom egyik legendás vezetője került a mez elejére. Ennek oka nem csak az volt, hogy a fiatalok körében híresebbek és népszerűbbek legyenek, hanem az is, hogy 50 évvel azelőtt a klub egy kubai mérkőzésük után meglátogatta a marxista, ikonikus forradalmárt.
Kamerun válogatottja két garnitúrával képviseltette magát a kevésbé jól sikerült felszerelésekkel foglalkozó cikkünkben is, úgyhogy itt az ideje, hogy javítsunk egy kicsit a róluk kialakult negatív véleményen. 2013-ban úgy gondolták, hogy éppen ideje lenne, ha kibújna az oroszlán a barlangjából, és villantanának egy vagány mezt, éppen ezért az állatok királya került a felsőjükre.
Fotók: Sport Illustrated, Soccersoccersoccer, Shortlist, Global Football Shirts, Streaker Sports, Pinterest
Facebook
Twitter
YouTube
RSS