Kiss Gergely, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó legalább annyira él, amikor a Nagy Sportágválasztóról mesél, mint a medencében. Az esemény kommunikációs igazgatójaként tevékenykedő legenda, három gyermekes édesapaként pontosan tudja, mennyire fontos a család, a közösen töltött idő; ezáltal elengedhetetlennek tartja, hogy ez ne csak a sportról, hanem a szeretteinkkel közösen eltöltött napról is szóljon.
Ha röviden össze kéne foglalnia, hogy honnan indultak és hol tartanak most, mit mondana?
Évekkel ezelőtt családi napként kezdődött a történet, amit egy kisebb rendezvény keretein belül egy cég dolgozói számára szerveztek meg. Rendkívül sikeresnek bizonyult, így a következő évben máris kinőtte magát. A későbbiekben pedig a Nagy Sportágválasztó néven ment tovább a mozgalom, mely mára egy dinamikus fejlődési folyamaton esett át. A legmeghatározóbb talán az, hogy az idők folyamán bekerült az esemény a köztudatba és a sportágak száma pedig egyre csak nőni látszik, valamint a népszerűsítés érdekében, mindig egyre érdekesebb, színesebb kínálattal érkeznek a mesterek és edzők a helyszínre. Egy heterogén rendezvényről van szó, hiszen a sportágak kipróbálásának esélyét biztosítjuk, másrészt az egyesületeknek is bemutatkozási lehetőséget adunk. Mindemellett vannak extra programjaink is a színpadon: bemutatók, beszélgetések, testébresztő.
Kijelenthetjük, hogy mára óriási siker a kezdeményezés?
A fesztiválhangulat magával ragadta és magával ragadja a mai napig a résztvevő gyerekeket és szülőket, tehát abszolút sikeresnek tartom a felhajtást. Ráadásul az “egy időben egy helyen űzött sportágak” kategóriájában a XXIII. Budapesti Nagy Sportágválasztó magyar rekordot állított fel a maga 95 sportágával. Amúgy eddig 110 sportág a rekordunk, amit akkor hivatalosan nem regisztráltunk.
Előbb említette az érdekes kínálatot. Gondolom, egyéb kísérő események is színesítik a felhozatalt.
Különlegesség az utóbbi időben, hogy az olimpiai-, világ-, és Európa-bajnokságok résztvevői mellett komoly szervezetek is eljönnek és képviseltetik magukat, többek között a Magyar Olimpiai Bizottság. Idén az októberi birkózó világbajnokság képviselői érkeztek, természetesen a kabalával, Champlionnal együtt, hogy bemutassák, milyen kaliberű eseményeknek adunk otthont, mi magyarok. Idén az önkéntes véradás is újdonságként szerepel a programban, mellyel segíteni tudják a sportolni vágyók a kórházak munkáját. A katasztrófavédelem az Országos Tűzmegelőzési Bizottsággal érkezett, ahol egy-egy élő szimulációnak lehet a részesévé válni: a füstkamrában a lakástüzeket reprezentálják, illetve lehetőség van tűzoltásra is.
Azért az ismert arcok, sikeres sportolók is sok motivációt adhatnak a szülőknek, gyerekeknek a választásban.
Az esemény fontos részét alkotják a gyerekek példaképei; igyekszünk minél nagyobb közönséget kiszolgálni. Ezt úgy értem, hogy a jelenlegi generációból is szeretnénk meríteni a korábbi olimpikonok mellett. Konkrétabban: Késely Ajna junior korúként a világ élmezőnyébe tartozó kimagasló sportoló, akire a fiatalok is felnéznek. Számukra kézzelfoghatóbbnak és elérhetőbbnek tűnik a siker, ha egy hasonló korú prezentálja nekik, szinte együtt nőhetnek fel, s ez egy plusz motiváló faktorként segítheti őket a későbbiekben.
Nem kérdés, hogy sikeres az esemény, de ez számokban mérve mit jelent?
Az utóbbi években már 20-22 ezer embert mozgatott meg alkalmanként a Nagy Sportágválasztó. A jó idő természetesen közrejátszik az adott nap sikerében, de eddig szerencsével jártunk. A pénteki napokon a diákok, óvodások szervezett utazás keretében érkeznek el hozzánk, szombatonként pedig a családi program során látogatnak el rengetegen a helyszínre.
Ez sem kis feladat, de van egy másik rendezvényük is.
A Nagy Sportágválasztó csapat az Ötpróba Tokióba rendezvénysorozatot is szervezi a kormány jóvoltából, hiszen korábban a sporttámogatási rendszer részévé vált (így jöhetett létre az ingyenes rendezvény.) Az ötpróbában már 15.000 regisztrált sportoló van, akik versenyeken vesznek részt és gyűjtik a pontokat. Erre a számra azt gondolom, büszkék lehetünk.
Látszólag lubickol, és nagyon élvezi a „nem vizes” feladatot is!
A Nagy Sportágválasztó hatalmas kihívás, és azt gondolom, hogy megtisztelő feladatot kaptam 3 évvel ezelőtt, hogy kommunikációs igazgatónak választottak, mert az életem egy új irányt vett. Boldog vagyok, mert szerepeltem a promóciós kampányban is, és úgy vélem hiteles képet adunk azzal, ha egy háromszoros olimpiai bajnok adja az arcát a mozgalomhoz, főleg úgy, hogy háromgyerekes apukaként érkezem ide.
Egy kis útravaló a fiataloknak?
A gyerekeknek azt kívánom, hogy legyenek nyitottak a világra. Próbáljanak ki minél több sportágat, és találják meg a számukra legkedvesebbet, amelyben meglelik az apró örömöket.
HB
Fotók: Nagy Sportágválasztó, MOB
Horváth Tamás
2018-09-16 at 19:28
Szuper a Cikk. Érthető jól olvasható, és a téma is kiváló