A gyerekektől a felnőttekig mindenki arra vágyik, hogy egy veszélyes szituációban ne kelljen az életét féltenie. Sokszor a kivitelezhetetlennek tűnő gyakorlatok veszik az emberek kedvét az elindulástól. Léteznek viszont olyan módszerek, amik bárki számára elsajátíthatóak és elérhetőek. A Leung Ting Wing Tsun Kung-fu háza táján néztünk körül, ahol megismerkedtünk egy olyan harcművészettel, amely a látványos elemek helyett a hatékony önvédelmet tartja szem előtt.
A legtöbben a Bruce Lee filmekből látásból már ismerik a kung-fu-t, de azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy milyen kiterjedt harcművészetről van szó, melynek különböző ágazatai merőben eltérnek egymástól. A kung-fu történetének megértésére segítségünkre szolgált Kerekes Csaba 6. mesterfokozatú tanító:
A kung-fu egy összefoglaló név, melynek a jelentése: valamiben való jártasság vagy kemény munka. Ez egy kínai eredetű harcművészet, amit Yip Man nagymester kezdett el nyilvánosan tanítani az 1950-es években. Yip Man nagymesternek 16 tanítványa volt, köztük Leung Ting nagymester, aki a halálos ágyán megígérte mesterének, hogy elkezdi világszinten népszerűsíteni a sportágat. A kung-fu-nak több mint 360 ágazata van, köztük megkülönböztethető a belső illetve külső, egészségmegőrző, állatutánzó, bemutató jellegű valamint harci jellegű kung-fu stílus.
A Leung Ting Wing Tsun Kung-fu az utóbbit képviseli és ez az egyetlen olyan stílus, melyet egy hölgy, nevezetesen Ng Mui hozott létre közel 300 éve. Ez a stílus nagyban különbözik a filmekben látható harcművészeti elemektől, hiszen a női logikára és technikára, valamint az ellenfél erejének elvezetésére, felhasználására épül. Nagyon hasznos az önvédelem szempontjából, hiszen azzal, hogy a nagyobb illetve több ellenfél elleni harcra készít fel, kiváló segítséget nyújthat az utcán előforduló helyzetekben, ahol a tisztességes küzdelem soha sem adott.
Bár külföldön már az 1950-es években elkezdődött a tanítás, a Leung Ting Wing Tsun Kung- fu, Magyarországra csak 33 évvel ezelőtt jutott el Sifu Máday Norbert révén. Máday először Jugoszláviában tanult Slavko Truntic mestertől, majd a jugoszláv polgárháborút követően közvetlenül Leung Ting mestertől sajátította el a tudást. Az életét a kung-fu-nak szentelő magyar férfi 44 évesen egyike lett a világ három nagymesterének.
A kimondhatatlanul hosszú név egyébként nem véletlen. A Wing Tsun foglalja magába a stílus nevét, míg az elé tett Leung Ting név a világviszonylatban is ismert nagymester tanításaira utal, ezzel bizonyítva az iskolában tanító mester tudásának hitelességét. Egy ilyen specifikus harcművészeti műfajnál természetesen felmerül a kérdés, hogy milyen népszerűséget sikerült kivívnia magának az évek során. A sportág megítéléséről Drusza Tamást, 4. mesterfokozatú tanítót kérdeztük:
A gyerekek között nagyon népszerű, ezért az érdeklődésre való tekintettel külön csoportokat kezdtünk el szervezni. A 12 és 25 év közötti korosztályból arányaiban kevesebb a jelentkező, viszont a 25-35 év közötti korosztályból kezdik el a legtöbben a tanulást. Ez arra is vezethető vissza, hogy a Wing Tsun stílushoz szükséges egy bizonyos szintű érettség, mert más elvek mentén működik, mint a többi harcművészet.
Nem a látványos mozdulatokra, nagy ütésekre és rúgásokra épít, hanem sokkal inkább a fizikára és anatómiára épít. Az önvédelemre viszont pontosan ez teszi hatékonnyá, mert a látványos elemek, mint például egy magas rúgás, nem kivitelezhetők bemelegítés nélkül, amire egy önvédelmi szituációban nincs lehetőség. Nálunk alacsonyabb rúgások vannak és kéz-láb összhangfejlesztés, ami sokkal alkalmasabbá teszi ezt a stílust a kiélezett szituációkra.
Bár a látványosság nem a Leung Ting Wing Tsun Kung-fu fő eleme. Egy ismerős gyakorló eszköz így is fellelhető az edzések során. A filmekben is fellelhető három karral és egy lábbal rendelkező fabábut a főhős általában irdatlan gyorsasággal és precizitással sorozza. Ennek az elemnek a jelentőségét Kerekes Csaba magyarázta el:
Ez a fabábu egy képzeletbeli ellenfél. Több előnye is van, például, hogy akkorát lehet ráütni, amekkorát az ember bír. A viccet félretéve a legfőbb célja, hogy kigyakoroltatja a tanítványokkal a pontos kéztartást. Precízen meg van tervezve a karok állása, magassága, szöge, helyzete. A kéztechnikát tökéletesen pontosítja, mert lehet gyakorolni a mozdulatokat a levegőben, de az erőt és az irányt a bábun lehet tökéletesíteni. Három keze van, mert jöhet ütés fentről és lentről is, lábból pedig csak egy van rajta, hiszen az ellenfélnek is csak egy szokott elöl lenni.
Látványos fejrúgások, pörgő-forgó mozdulatok és elképesztő atlétikai elemek. Ezeket nélkülözi a Wing Tsun Kung-fu, amit viszont ad, az a bármilyen helyzetben, bárki számára kivitelezhető önvédelem. De végső soron nem ez lenne a célja minden harcművészetnek?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS