Az angol labdarúgó-bajnokság élvonalában nemcsak a meccsek pörögnek óriási sebességgel, hanem a ligába áramló gigantikus összegek is.
„Minden csak a matekon múlik” – állítja Vinnie Jones karaktere Guy Ritchie kultikus filmjében, a Blöffben. Nos, a szigetországban ez az állítás több, mint helytálló, ugyanis jelenleg a világ egyik leghatalmasabb üzlete az angliai 20 csapatos pontvadászat.
1992-ben, mikor elrajtolt a történet, még kevesen gondolták, hogy ebből bármi lehet, hiszen a kezdeti időkben inkább a lelkesedés és a sport iránti szeretet volt az összetartó erő. Akadt olyan együttes, amelynek még mezszponzora sem volt, mondjuk a többi csapat is családi, vagy helyi cégekkel kötött kisebb megállapodásokat.
Alig 25 évvel később a televízió, majd az internet felfutását követően a potenciális nézőszám emelkedésével, illetve a foci töretlen népszerűségének köszönhetően a 2016/2017-es idénynek úgy futottak neki a klubok, hogy a PL rekordösszegű, 8,3 milliárd fontos globális közvetítési szerződést kötött. Álljunk is meg egy pillanatra és ízlelgessük ezt a számot, körülbelül 2900 milliárd forintról beszélhetünk. A miheztartás végett, ebből 15-ször meg lehetne építeni az új, hipermodern Puskás Ferenc Stadiont, a magyar első osztály tavalyi győztese, a Mol Vidi FC pedig 580 évig elélne ennyi pénzből…
A legszebb az egészben az, hogy ez nem a liga, vagy a klubok teljes bevételét jelentette, hanem csak a közvetítési kontraktusokból befolyó összeget. Ezenfelül nagyjából 280 millió font érkezett a mezszponzorációs megállapodásokból tavaly, ez kb. 100 milliárd forintnak felelt meg, ami a 2900-hoz képest talán kevésnek tűnik, ugyanakkor a komplett magyar NB I., mind a 12 csapatával együtt 3-4 évig simán elélne belőle.
Természetesen még mindig nem érintettük a nagy torta összes szeletét, hiszen a majdnem egész szezonban telt ház előtt futballozó együttesek rengeteget keresnek a jegypénztárakban, valamint a klubok shopjaiban hagyott összegekből, és egyáltalán nem elhanyagolhatók az egyre népszerűbb nyári ázsiai vagy amerikai fociturnék sem. Egy-egy ilyen alkalommal, egy nagyobb mérkőzéssel akár 10 millió font körüli „fellépési díj” is ütheti a csapatok markát.
„Kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci” – mondta állítólag Puskás Ferenc, korábbi fantasztikus labdarúgónk. Napjainkban elmondhatjuk, hogy Angliában a gigászi pénz, hatalmas foci korát éljük, amit a fentebb említett számok mellett azért az is alátámaszt, hogy a 2018-as FIFA világbajnokságon a PL 124 játékossal képviseltette magát, míg a második helyen egy bizonyos La Liga állt, 81 futballistával…
Fotó: legendz.co
Facebook
Twitter
YouTube
RSS