A nők sportban betöltött szerepéről rendezett edzőtovábbképző konferenciát a Magyar Edzők Társasága (MET) és a Magyar Olimpiai Bizottság Nők a Sportban Bizottsága közösen a Magyar Sport Házában. A téma súlyát az is jelzi, hogy a résztvevőket dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke is köszöntötte.
Dr. Szabó Tünde beszédét az „örökzöld” témával kapcsolatban egészen az ókorra visszavezetve kezdte, mondván a férfiak már akkor is sportolhattak és versenyezhettek, ellenben a nők csak az 1900-as párizsi olimpiai játékokon állhattak először rajthoz. Azóta azonban már szinte teljes az egyenlőség, hiszen az olimpiákon mindössze két sportág van, amiben nem rendeznek női versenyeket, a bob és a rögbi. Egyre növekszik tehát a nők szerepe, és egyre több esély teremtődik arra, hogy ők is sikereket érhessenek el, és érvényesülni tudjanak. Azt mondta, nem csak a sportolók terén, de vezetők terén is jó úton haladunk az egyenlőség felé. Mi sem jobb példa erre, mint az ő személye, aki már negyedik éve tölti be ezt a magas pozíciót Magyarországon. „A sport egy igazán gyorsan és dinamikusan fejlődő ágazat, amelyben szükség van a női értékrendekre és a női szemléletekre is” – fejezte be az államtitkár.
Kulcsár Krisztián először a társszervező, tavaly 25 esztendős Magyar Edzők Társaságát méltatta. „Testvérként tekintünk rájuk, hiszen több olyan szakmai konferenciát szerveznek, amelynek témáját mi is a magunkénak érezzük, ez a mai továbbképzés is ennek egy jó példája” – jelentette ki.
A MOB elnöke kifejtette, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság több alapelvet tűz a zászlajára, ami a Magyar Olimpiai Bizottságnak is fontos. Ilyen többek közt a sportolók védelme, a doppingellenes harc, az olimpiai értékek, jelképek védelme és a nemek közti egyenlőség. „Ezek tekintetében a NOB komoly ajánlásokat tesz a nemzeti olimpiai bizottságoknak, a nemzetközi sportszervezeteknek, és ezeket komolyan számon is kéri.”
A sportvezető arról is beszélt, hogy a MOB jelentős szerepet szán a bizottságainak, melyek egyike a Nők a Sportban Bizottság. „Ezeknek a bizottságoknak a munkájában a MOB elnöksége részéről egy-egy összekötő szervesen részt vesz, ezt a feladatot a női bizottság tekintetében én látom el. A bizottságnak kimondott célja az edzők és a sportvezetők vonatkozásában, nem csak a MOB-ban, hanem a saját ernyőnk alá tartozó tagszervezetekben is a nők jelenlétének emelése, erősítése.”
Kulcsár Krisztián aktuális példaként emelte ki a Holland Olimpiai Bizottság közelmúltban kinevezett új női elnökét, hozzátéve, elnökségüknek öt nő és két férfitagja van. Hozzátette: két olyan, e tekintetben példaértékű olimpiai sportág létezik, amely nemzetközi szakszövetségének női elnöke van, a triatlon és a curling. „Itthon is vannak jó példák, ilyen például Szabó Tünde sportért felelős államtitkár, a magyar sport első számú vezetője, a konferencia keretében pedig előadást tart két olyan hölgy is, akinek a munkája nemzetközi vonatkozásban is példamutató: Szántó Éva, a Nemzetközi Evezős Szövetség boardjának tagja, illetve Kolozsi Ildikó, aki a média világában áll helyt nagyon magas szinten.”
Szántó Éva, a Nemzetközi Evezős Szövetség (FISA) Végrehajtó Bizottságának tagja, Versenyszervezési Bizottságának elnöke dr. Szabó Tündéhez hasonlóan egy rövid történelmi visszatekintéssel kezdett, ismertetve ezzel a tényt, hogy ennek a sokak szerint „elit sportnak” titulált sportágnak az életében is jelentősen később jutottak szerephez a női versenyzők.
Előadásában betekintés adott a FISA kiváló kezdeményezéseibe, mint például a „Gender neutral” evezős guide book vagy a „Learn to row” kiadvány, amelyek a nők megszólítását, az evezés megismertetését szolgálják.
Az egykori Nemzeti Sportszövetség főtitkári tisztét is ellátó sportvezető kifejtette, hogy az adatok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy növekszik a női evezősök száma, és a nemzetközi szövetségben is közel egyenlő a tagok aránya a nemek tekintetében. „A Nemzetközi Evezős Szövetség egy nagyon elfogadó sportszervezet és a szövetségen belül irányelvek kerültek kimondásra a témával kapcsolatban. Emellett törekszünk a Nemzetközi Olimpia Bizottság által megfogalmazott elvárásoknak is megfelelni” – magyarázta Szántó Éva.
„Annyi ember vagy, ahány nyelvet beszélsz. De vajon az emberek nyelvét megtanultuk?” – kezdte Kolozsi Ildikó MOB Nívó-díjas újságíró. Elmondta, hogy a nemi egyenlőség híve, de emellett meggyőződése, hogy mindenkinek meg kell dolgoznia a céljai eléréséért, legyen szó férfiről vagy nőről egyaránt. Édesapja meghatározó volt nézeteinek formálásában. Emlékezetes „perzsaszőnyeg” hasonlatát, miszerint ha megcélozzuk a sikert, tegyünk is érte, a mai napig továbbadja tanítványainak.
„Ne azért kerüljön valahova egy lány, mert szép, ne azért, hogy növeljük a nők részvételét vagy akár arányát egy szerkesztőségben, hanem igenis azért kerüljön oda, mert jó, mert ügyes. Ugyanis hogyha úgy kerül be, hogy szakmailag inkompetens, azáltal a mi értékünket is csökkenti. (…) Hiszem azt, hogy megfelelő viselkedéssel, megfelelő kommunikációval rengeteg olyan helyzetet el lehet kerülni, ami egyik vagy másik nemet hátrányosan mutatná be” – nyilatkozta az olimpia-hu-nak a médiaszakember, nemzetközi sportesemények, világversenyek sajtóközpontjának vezetője.
Dr. Szécsi Dávid szülész- nőgyógyász szakorvos a női élsport speciális egészségügyi hatásaira hívta fel a figyelmet. A pozitívumok mellett, mint például az önbizalom növelő, szorongáscsökkentő hatások, fontos hogy ismerjük a sport lehetséges negatív hozadékait is. Elmondta, hogy a magas számú edzés és túlzott megterhelés alultápláltsághoz, pszichés stresszhez, vagy az endokrin rendszer működésének felfüggesztődéséhez is vezethet. A javulás folyamatának első lépése mindig a felismerés, ebben kiemelt szerepet játszanak a sportolót körülvevő személyek, különösképp az edzők, akik napról-napra figyelemmel kísérik az adott sportoló testi és lelki fejlődését.
A sportban fellelhető erőszakról és szexuális zaklatásról Bodnár Ilona szociológus tartott előadást. „Felnőtt sportolók körében készült felmérések azt mutatják, hogy a sportolónők 30%-át, a sportoló férfiak 20%-át érte valamilyen zaklatás a sportpályafutása során. Tehát hangsúlyozni szeretném, ez nem csak női kérdés. Igen, a nőket bizonyos sportágakban és bizonyos helyzetekben nagyobb százalékban érinti, de nem csak őket érinti. (…) Amikor a sportban arról beszélünk, hogy zaklatás vagy erőszak, itt egy nagyon széles bántalmazói skála van” – nyilatkozott az ELTE Tanító és Óvóképző Kar munkatársa.
A sportban különleges rizikófaktorok is megtalálhatók, ilyenek például az autokratikus vezetési stílus, az összezártság vagy az elkerülhetetlen testi kontaktok. Fontos olyan szervezeti kultúrát kialakítani, ahol a tisztelettel és erőszakkal szemben – példamutatáson keresztül – zéró tolerancia van. A sportolóknak pedig már gyermekkorban fontos megtanítani a testük tulajdonlását, az asszertivitást, és bizonyos esetekben az intuícióikra hagyatkozást.
A konferencia Prof. Dr. h.c Mocsai Lajos saját történetekkel teli előadásával zárult. A korábbi kézilabda szövetségi kapitány azzal kapcsolatban osztotta meg tapasztalatait, hogy miként válhat valaki sikeres és elfogadott edzővé férfiként a nők között. „Minden területnek meg van a saját hibaszázaléka, a sportban tevékenykedő szakemberek becsületesek és tisztességesek. Ezreléken aluli százalékban mérhető a zaklatás és az erőszak ténye. Fontos, hogy arányaiban nézzük a dolgokat. Ettől függetlenül nem szabad szemet hunyni az esetek felett és megoldást kell teremteni a problémákra a megfelelő megelőzési módszerek kialakításával” – fűzte hozzá Bodnár Ilona szociológus előadásához a Testnevelési Egyetem rektora.
Saját témájával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy vannak nembeli és sportágbeli különbségek és természetükből fakadóan olykor pedagógiailag is máshogy kell bánni a két nemmel, de a különbségeket ismerve, a megfelelő pszichológiai eszközöket alkalmazva és a játékosokra partnerként tekintve ugyanolyan sikereket lehet elérni mind a nőknél, mind a férfiaknál.
A konferencián edzők, sportvezetők mellett részt vett Molnár Zoltán, a MET elnöke, Vékássy Bálint, a MOB főtitkára, továbbá Kelemen Ildikó, a MOB Nők a Sportban Bizottságának elnöke és a testület több tagja is.
Forrás, fotó: MOB/Szalmás Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS