Sokak számára még mindig idegennek hat a Zen Bu Kan Kempo kifejezés, pedig – amellett, hogy magyar „találmányról” beszélünk – manapság több ezer aktív gyakorlója van Magyarországon ennek a sokrétű sportnak, amely nem csak önvédelemre tanít, de gyökeres változást is hozhat életünkbe.
A Zen Bu Kan Kempo története 1960-ban kezdődött meg, amikor is Dr. Harnos Imre, Ausztráliába disszidált magyar sportolónk úgy döntött, felhagy profi karrierjével. Ezt követően összegezte a legkülönfélébb harcművészetekben megszerzett tudását, tapasztalatait, s ezekhez adta hozzá saját látásmódját, metodikáját, amellyel egy új stílust hozott létre. A kempo alapvetően tradicionális harcművészeti stílusokra épül, úgy, mint a jiu-jitsu, a judo, az aikidó, a kyokushin és a thai box, de felhasználja a versenyorientált irányzatok előnyeit is – többek között az ökölvívás, a kick-box és az MMA bizonyos részeit ötvözve.
Fő elve a realitás és a hatékonyság, ennek megfelelően tökéletes az önvédelem teljes mértékű elsajátítására. A fentebb felsorolt harci stílusokból fakadóan elsősorban küzdelem centrikus sportról van szó, ám a fegyverek használatára és a formagyakorlatok helyes elvégzésére is nagy hangsúlyt fektetnek a képzés során. A Zen Bu Kan Kempo kifejezés, bár japán szavakból áll, tükörfordításban mégsem nyer értelmet számunkra. Csak némi továbbgondolással és körülírással jöhetünk rá a név mögött rejlő üzenetre. Így két jelentés is megfogalmazható: „Harcművészi Szellem Csarnoka”” illetve „A Szellem által Vezérelt Harc”. Tehát a fizikai edzés mellett, a szellem, az értelem fejlesztése épp ugyanolyan fontos küldetése a kempónak.
Durkó Zoltán, színész, 7. danes mester csak áhítattal és szenvedéllyel tud mesélni eddigi tapasztalatiról. Állítása szerint, egy éven belül, heti 2-3 edzéssel a hátunk mögött már akár versenyre is mehetünk, ahol a velünk egy szinten lévő tanoncokkal mérhetjük össze erőnket. Azonban a gyakorlatokat és mozdulatokat látva hamar rájöhetünk, hogy ebben sokkal több minden van, mint amit egy év alatt el lehetne sajátítani. Ugyanis a csoportos gyakorlatvégzésekkor sugárzik az energia, a szertartásosság a mozdulatokból.
Ez nem csak verekedés, ez egy küzdősport, a keleti filozófiai alapokkal együtt. Évek kellenek a profivá váláshoz, az évek során pedig az életed a kempóhoz, a kempóval alakul, pozitív irányba. A kempónak köszönhetően olyan leszel, aki nem fogja feladni: ha egy célt kitűzöl, eléred, ha nehéz valami, akkor is megcsinálod. A kempónak köszönhetően teljesen kinyílik a világ, szerintem ezért nagyon jó ez!
Fotók: b4fitness, beton kempo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS