Nem is gondolnánk, hogy van élet a víz alatt – mármint a sportolók számára. Pedig több opciója is van annak, aki imádja a víz érintését és az úszásnál kicsit különlegesebb tevékenységre vágyik a medencében.
Vízihoki
Talán a legkedveltebb és legismertebb víz alatti sport a vízihoki. A játékosok a medence padlóján próbálják eljuttatni a nagyjából 1,3 kilós pakkot az ellenfél kapujába egy szokatlanul rövid, körülbelül 30 centis ütővel. Igazából nem is ütni kell a játékszert, hanem tolni, innen az Octopush elnevezés, amit az Egyesült Királyságban, a sportág hazájában használnak a játékra.
Ha kicsit extrémebb körülményekre vágyunk, létezik víz alatti jégkorong is, amit fagyott medencékben játszanak – természetesen búvárruhában. Az ausztriai eredetű extrém sportot kvázi fejjel lefelé játsszák, ahol a fagyott jégtakaró a pálya, a pakk pedig könnyű, így felemelkedik a „plafonra”. Nagy kihívás, hogy a játékosok nem használhatnak légzőfelszerelést, azonban 30 másodpercenként feljöhetnek a felszínre levegőt venni.
Víz alatti rögbi
Azt gondolnánk, hogy sok a hasonlóság a hagyományos rögbivel, azonban nem igazán. Egyszerre hat a hat ellen küzdenek a felek, hat-hat cserével kétszer 15 perces félidőkön át. A cél eljuttatni a sós vízzel teli labdát az ellenfél fém kapujába (kosarába), ami a túlsó falnál a medence alján helyezkedik el. A kontakt megengedett, de természetesen a durvaságokat (ütés, rúgás, fojtogatás) büntetik.
Aquathlon, azaz víz alatti birkózás
Az aquathlonban két játékos küzd, birkózik egymás ellen a víz alatt és részben a felszínen maszkban és békatalpban annak érdekében, hogy leszakítsák a másik bokájáról a szalagot. Egy meccs három harminc másodperces menetből áll, döntetlen esetén egy újabb menet ráadás következik.
4) Víz alatti lövészet
A víz alatti lövészetet rendezhetik medencében és nyílt vízen is, de a szervezők előbbit preferálják láthatósági okokból. A versenyzőknek egy 33×35 centiméteres táblát kell eltalálniuk egy szigonypuskával, aminek a hegyének minimum három méterre kell elhelyezkednie a táblától. A versenyzőknek minden lövés után fel kell jönniük a felszínre, de a puskát csak víz alatt tölthetik meg. Menetenként 5 perc áll rendelkezésre 5 lövés leadására, egy összecsapás pedig két menetből áll.
Van víz alatti biatlon is, ahol a lövések közt úszniuk kell a versenyzőknek. Itt nem számít a pontszám, csak el kell találni a céltáblát, és aki a legrövidebb idő alatt a legtöbb találatot jegyzi, az nyer.
+1 Víz alatti sakk
Az észjátékok szerelmeseinek és a fizikai igénybevételt is kedvelők számára természetesen kitalálták a víz alatti sakkot, ami az agytekervények mellett az izmokat is rendesen megmozgatja. Kihívást jelent, hogy nincs sok idő a gondolkodásra, ugyanis ha a játékos lemerült, lépnie is kell, tehát pontosan egy lélegzetvételnyi idő van a gondolkodásra az ellenfél lépése után.
Fotó: Capital Region Underwater Hockey
Facebook
Twitter
YouTube
RSS