Lehet egy dolog egyszerre logikai játék, szórakozás és sport is? Mire vagyunk képesek egy egyszerű kockával? Mitől bűvös a magyar találmány?
Emberek millióit kerítette hatalmába az a logikai játék, amelyet páratlan ötletességgel és egyedi kivitelezéssel alkotott meg Rubik Ernő. A kocka sikere az ellentmondásnak köszönhető, hiszen egyszerre található meg benne az egyszerűség, ugyanakkor az összetettség is, a rend és a káosz. A kocka megjelenése óta szint minden családban van legalább egy, de inkább csak időtöltésre használják, és nem is tudják, hogy mennyit változott, fejlődött a magyar találmány. A Nagy Sportágválasztón Gergő és Szabolcs segített eligazodni ebben a világban.
A legismertebb változata a 3×3-as kocka, de azóta már számtalan újabb fajtája került a boltokba. 4×4-es,5×5-ös, egészen 7×7-ig, de megjelent a piramix, illetve a 12 oldalú megamix is.
A kocka mögött természetesen tudomány is van: A variációs lehetőséginek száma 43 252 003 274 489 856 000. Ha az ember minden másodpercben fordít egyet a kockán, és ezt a nap 24 órájában csinálja, akkor 371 512 026 715 évre van szüksége az összes lehetséges állás kipróbálásához.
Szinte elképzelhetetlen, hogy a logikai játékként feltalált kocka mára versenysporttá vált. Újabb és újabb határokat feszegetve szervezik meg évről-évre a Rubik termékek kirakásának bajnokságait. Legyen az világverseny, vagy csak nemzeti forduló, egyre többen szeretnék megmutatni, hogy ők az új ún. SpeedCuber-ek, azaz “Gyorskockázók”. Elképzelhetetlen, hogy milyen módon készülhetnek fel ezekre a versenyekre.
Naponta több órás gyakorlás szükséges, persze ez attól függ, hogy ki milyen szinten áll. A különböző algoritmusokat és metódusokat kell megtanulni és begyakorolni. A jó memória és némi szerencse, ami szükséges egy versenyhez.
A cél pedig adott, minél hamarabb kirakni egy bizonyos Rubik-kockát vagy fejtörőt, ezzel is beállítva a világrekordot. Olyan magasságokba emelkedett ez az őrület, hogy már több kirakási mód létezik.
Egykezes, bekötött szemmel és lábbal kirakási kategória is, összesen 18 különböző versenyszám. A 2×2-es kocka világrekordja 0,49mp, amit mindössze 4 lépésből ki lehet rakni. Ebben a kategóriában a magyar rekord 0,73mp. A legismertebb 3×3-as világcsúcsát 4,22-vel tartják, de ma már programoznak olyan robotokat, amik 0,38mp alatt rakják ki.
Bár a magyar játékosok nincsenek még az élmezőnyben, de egyre többen kockáznak, versenyeznek és reméljük, hogy a jövőben ott lehetünk. Ikonikus, egyszerűen felismerhető kis szerkezet, mely látványos kinézetével, alapötletével adta el magát és ezáltal milliók kedvelték meg a világ számos országában.
Fotók: maxresdefault, thinkgeek, gembklub
Facebook
Twitter
YouTube
RSS