Kis kedvenceinknek legalább akkora igénye van a mozgásra, mint a gazdijukkal töltött időre. A kutyás sportok nem csak négylábú társunk igényeit elégítik ki, hanem nekünk, embereknek is jó kikapcsolódást jelenthetnek.
A téma után kutatva, ezeknek a sportoknak rengeteg fajtája van. Manapság főleg ezek a kis- és nagytestű, fajtatiszta és kevert fajtájú, fiatal és idős kutyák számára egyaránt nyitott versenysportok örvendenek a legnagyobb népszerűségnek. Ezek közül a két legelterjedtebb típus az agility és a flyball.
Az agility esetén egy sok akadályból álló pályán kell végigmennie a kutyának. Bonyolult és változatos feladat várja az állatot minden egyes versenyen, hiszen rengeteg módon variálható maga a pálya, az akadályok sorrendje és összetétele is. A bírók a gyorsaságot és a pontosságot díjazzák. A feladatok során a kutyákon nem lehet póráz, valamint a gazdik sem érinthetik meg őket, de természetesen használhatnak hangjelzéseket, vezényszavakat és kézjeleket is kedvencük segítéséhez. Tehát nagyon fontos az összhang, a megfelelő kapcsolat kutyus és gazdi között. Valamint az is, hogy a kis kedvencek engedelmeskedjenek, jól neveltek legyenek, hiszen rengeteg kutya van jelen egy versenyen, valamint a pálya teljesítése is szinte lehetetlen a fegyelem nélkül.
A flyball egyre inkább előtérbe kerül, nem csak verseny, de hobbi szinten is a kutyázók körében. Bizonyos szempontból egyszerűbb az agilitynél, hiszen itt a kijelölt pálya mindig ugyanaz, jóval kevesebb, s csak egy típusú akadályt kell leküzdeniük az állatoknak. Viszont ez egy csapatsport, ami azt jelenti, hogy négy kutya váltóban fut és teljesíti a feladatot időre. A flyball elnevezés egy 1960-as években feltalált gépről kapta a nevét, ugyanis eleinte ezt használták a teniszlabda kilövésére, amit a fordulásnál a kutyáknak el kell kapniuk a levegőben.
Bármelyik sportot is választjuk, először érdemes az állatorvosunknál érdeklődni, van-e bármi akadálya annak, hogy kutyánk bizonyos mozgástípusokat elvégezzen. Ezután mindenképp keressünk fel egy szakosodott edzőt, aki pontosan tudja, hogy például egy kölyökkutyában – fejlődésben lévő szervezet lévén – maradandó károkat okozhat bizonyos mozgások folyamatos, megterhelő végzése, így ennek megfelelően fog vele foglalkozni.
„A sport általánosan is kell a kutyának, hogy kiegyensúlyozott életet élhessen, fizikailag lefáradjon” – mondja Varga Dóra, harmadéves állatorvostan-hallgató. „Ezek a sportok remek kapcsolatépítők. Én, mint egy problémás kutya gazdája, az agilitynek köszönhetem, hogy a kutyám elkezdett kötődni hozzám. A flyball pedig segítette a kutyákkal való szocializációnkat, amivel sok gondunk volt korábban. Annak ellenére, hogy bármely sport egészséges életmódot jelent a kutyának, fontos, hogy megfelelő felszereléseket használjunk, jól tájékozottak legyünk az adott sportról. Sérülés esetén azonnal érdemes felkeresni az állatorvost, a kezelés idejét és az elmondottakat pedig szigorúan megfogadni. Emellett, a tápválasztás is kiemelten fontos, főleg az aktívan sportoló kutyáknál. Az állatorvos segít megtalálni a megfelelő tápot – a gazdi pénztárcájának is.”
Fotók: Purina, thekennelclubshop.org.uk, Australian Dog Lover, Varga Dóra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS