Novák Dezső (kétszeres olimpiai bajnok), Szarka Zoltán (olimpiai bajnok), Király Gábor (108-szoros válogatott rekorder), Illés Béla (64-szeres válogatott) és Guzmics Richárd (22-szeres válogatott), csak néhány név arról a dicsőséglistáról, amely a Swietelsky-Haladás VSE falát díszíti, s akikre méltán büszke az 1919-ben alakult szombathelyi labdarúgó klub. De persze, nem csak a futballisták vitték szerte a világban az egyesület hírnevét, hanem többek között a kalapácsvető Pars Krisztián, olimpiai arannyal, Márkus Erzsébet, illetve Tóth Zoltán súlyemelők az ezüsttel, és még sokan mások.
A szombathelyi sportélet mindig is pezsgett, a klub versenyzői tudták, hogy a Haladásnál nem állhat meg az élet, akkor sem, ha a körülmények nem éppen a legrózsásabbak. Ám azt minden bizonnyal kevesen gondolták volna, hogy egyszer eljön az az idő, amikor nem csak a futballisták (ezeket a beruházásokat hajlamosak vagyunk stadionépítésnek nevezni, pedig közel sem csak ennyiről van szó), hanem a klub összes szakosztálya, szám szerint 12, új, modern otthonra lel egy sportkomplexumban.
A kormány kiemelt beruházásaként, ez az álom is valóra vált Szombathelyen. A beruházás 15,2 milliárd forintos költségét a magyar állam vállalta, de a komplexum a város tulajdonába került. Ez lett az elmúlt húsz év legjelentősebb sportinfrastrukturális fejlesztése a régióban, s a nemzetközi szabványoknak megfelelő, 22,3 ezer négyzetméteres nettó alapterületű sportkomplexumnak köszönhetően, rekreációs övezettel is gazdagodtak a helyiek, ahol kulturált körülmények között tudnak majd sportolni a profik és az amatőrök egyaránt, valamint családi programok szervezésére is alkalmas lesz.
2015-ben még csak tervszinten indult be a fejlesztés, ám 2016 februárjában a Swietelsky Magyarország és a ZÁÉV alkotta konzorcium, nem csak nekiesett a munkálatoknak és a régi stadion bontásának, hanem egy hónap alatt majdnem teljesen eltüntette a régi épületeket, ami 1500 tonna törmelékkel járt. Az újrahasznosítható anyagok bedarálása után, amelyek a létesítmény alatti töltésekbe építettek be, 2016 márciusában megkezdődött a multifunkciós sportcsarnok mélyített síkalapozása is. Egy évvel később, vagyis 2017 november 8-án már elkészült a sportkomplexum, amely egy UEFA IV-es besorolású, 8656 fő befogadására alkalmas, teljesen fedett lelátóval rendelkező labdarúgó-stadiont, valamint egy multifunkcionális sportcsarnokot is jelent. Ebben egy kézilabdapálya 450 fős lelátóval, illetve egy kézilabda edzőcsarnok, továbbá helyet kapnak a birkózók, az ökölvívók és egy konditerem is. A Haladás új múzeuma sem maradhatott ki a tervekből, ahogy a szurkolói shop sem.
Strobl Ákos, a ZÁÉV vezető mérnöke elmondta, hogy a legnagyobb kihívást a stadion fedésére szánt egyedi ponyva kifeszítése jelentette, hiszen a háromdimenziós acélszerkezetre a ponyvát gyűrődésmentesen kellett kifeszíteni, rekkenő hőségben, alpintechnikával, 15-20 méter magasban.
Puskás Tivadar szombathelyi polgármester korábbi álma, mely szerint egy esetleges 2024-es budapesti olimpia esetén, a női labdarúgó mérkőzéseknek adnak majd otthont a modern stadionban, nem vált valóra, de mint tudjuk, a hazai olimpia rendezése még korántsem lefutott ügy, így ha később is, de ez még összejöhet a szombathelyieknek. Ami viszont jó előjel a labdarúgóknak és a szurkolóknak egyaránt: az új stadion szerencsét hozott a hazai csapatnak, ugyanis a november 8-i nyitómérkőzésen 3-1-re nyert az NK Osijek ellen, majd a hónap végén, az első hivatalos tétmérkőzésen, a Ferencvárost verte 2-1-re.
(Kép forrása: bz-berlin.de)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS