Pénz jutott sok mindenre 2019-ben, az előrelépés is egyértelmű – rögzíthetjük az utánpótlás helyzetét középpontba állító interjú alapján, amelyet dr. Szabó Tündével, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkárával készített az utanpotlassport.hu.
„Hadd bocsássam előre: az összes sportágban versenyengedéllyel rendelkező sportolók száma az idén átlépte az ötszázezret, az utánpótlás-nevelési programjaink eredményeként – kezdte igen fontos adattal a helyzetelemzést dr. Szabó Tünde, a sportért felelős államtitkár, aki rögtön hozzáfűzte azt is, hogy a támogatás keretében 2019 folyamán a 22 sportágban működő Héraklész-programra 569 millió forintot biztosított az Emberi Erőforrások Minisztériuma. – Az elsődleges cél a felnőtt alatti utánpótlás-korosztályos válogatott keretek felkészítése és versenyeztetése volt, minek nyomán a korosztályos válogatottban szereplők várakozásunk szerint a későbbi felnőtt eredményesség letéteményesei lehetnek.”
Szabó Tünde kitért rá, hogy a Sport XXI. Program – a Héraklész Programban foglalkoztatott sportolókat megelőző korosztályok részére – 22 sportágban 487.3 millió forintot adott állami támogatásként.
„A program alapvető célkitűzése az adott sportágakban a tömegesítés. Az anyagi támasznak köszönhetően folyamatosan nő a támogatásban részesülő tagszervezetek száma, s fokozatosan egyre több van azon sportegyesületekből, amelyekben a sportolni vágyó gyerekek minőségi képzésben vehetnek részt, elsajátíthatják a sportági alapokat” – szögezte le.
Az államtitkártól megtudtuk, hogy a 2018–2019-es tanév második félévében a Magyar Sportcsillagok Ösztöndíj nyertes hallgatóinak juttatását havi 120 és 240 ezer forint közötti összegben határozták meg, ami mintegy 72 millió forintot jelent.
„A 93 nyertes pályázó 21 sportágat és 22 felsőoktatási intézményt képvisel” – osztotta meg velünk az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes úszóból lett sportvezető, aki elmondta, hogy az utánpótlásban dolgozókat 2019-ben is segítette az Életút Program.
„Ennek keretében változatlanul 38 sportágban 346 edző foglalkoztatásához biztosítottunk 385.5 millió forintot” – mondta, és fontosnak ítélte, hogy a búcsúzó esztendő utánpótlássikerei közül többet külön is megemlítsen.
„Hadd emeljem ki az olimpiai sportágakban született legjelentősebb eredményeket! Ilyen volt junior kézilabdás lányaink Európa-bajnoki győzelme Győrben. Az előző esztendőben világbajnokságot nyert csapat szinte teljes egészében kicserélődött, ám az egyik tehetséges generációt azonnal váltotta egy másik, mindez pontosan mutatja azt a tudatos építkezést, amely az utánpótlás-korosztályban zajlik. De ott vannak junior nyílt vízi úszóink is az említendők között. Magyarország két arannyal, három ezüsttel és két bronzzal első lett az éremtáblázaton, s megnyerte a nemzetek közötti pontversenyt a racicei Európa-bajnokságon. Harmadik példának pedig hadd hozzam fel az ifjúsági kajak-kenu vébét: a magyar válogatott a Pitesti-ben rendezett ifjúsági és U23-as világbajnokságon tíz első, hat második és öt harmadik helyezéssel toronymagasan végzett az éremtáblázat élén” – sorolta Szabó Tünde, aki szerint ezek a sikerek is igazolják, hogy az évekkel ezelőtt megindított programok nem voltak hiábavalók.
„Jól mutatják, hogy a befektetett energia megtérül, mint például a látvány-csapatsportágak 2011-ben elindított támogatási programja, vagy a tizenhat kiemelt sportág 2013-tól élő támogatása. Utánpótlás-programjaink egyfajta befektetést jelentenek a jövőbe, hiszen minimum 12–14 év, mire egy gyermek elér a felnőttek közé, ahol már világszinten is megmérettetheti magát. A kormány azon dolgozik, hogy mindenki számára jól látható életpályamodell álljon a fiatalok előtt, szívesen válasszák ezt az utat. Ma Magyarországon nincs olyan, hogy a fiatalok ne tudnák azt a sportágat választani és űzni, amelyet szeretnének, vagy amelyhez tehetségük van.”
Az utánpótlás-nevelés egészen sajátos területe a családi sportolás, benne a személyes példamutatás – vetettük fel végül az államtitkár asszonynak, aki így válaszolt a nagyon is „célzatos” megjegyzésre:
„Magyarországon a sport első számú felelőse vagyok, s mivel ez a megbízatásom, úgy csinálom, ahogyan azt magam is elvárnám mástól. Mindig ilyen voltam, és persze olyan család van mögöttem-mellettem, amely mindenben segít. A három gyerek, orvos férjem, a nagyszülők mind ott vannak aktívan. Nekem az volt az alap: ha egyszer gyerekem lesz, akkor hattól tizennyolc éves koráig minden nap sportoljon. Ennek megfelelően éltem és élek, természetes módon példát mutatva. Esténként elmegyek futni, esetleg konditeremben edzek, a családdal uszodába megyünk, és együtt úszunk, vagy kerékpározunk, teniszezünk, egyszóval: mozgásban igen gazdagon éljük az életünket.”
Forrás, fotó: utanpotlassport.hu, Tumbász Hédi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS