A Duna Arénát eredetileg a 2021-es világbajnokságra tervezték. Miután, a mexikói Guadalajara visszalépett a 2017-es vb rendezésétől, Budapest és Balatonfüred ugrott be, hogy otthont adjon a 17. FINA Világbajnokságnak. De, a komplexum iránti igény már évekkel korábban megfogalmazódott.
A „vizes” sportágakban, különösen az úszásban és a vízilabdában, mindig is kiemelkedően szerepeltek a magyar sportolók. Elég csak Hajós Alfrédra gondolni az úszók közül, aki elsőként nyert olimpiai aranyérmet. De a sort folytathatjuk Egerszegi Krisztinával, Darnyi Tamással, Cseh Lászlóval. Hosszú Katinkával, hogy csak egy párat soroljak fel. Vízilabdában pedig a nyári olimpiákon szerzett 9 elsőségnek hála, mi vagyunk a császárok! Minden hazai, vizes világversenykor tömött lelátókkal szembesültek az ideérkező, külföldi sportolók. Viszont, a „magyar delfinről” elnevezett, a Margitszigeten felépített Sportuszoda, már nem tudta kiszolgálni az egyre növekvő nézőtéri igényt. Így, a 43,3 milliárd forint kerülő létesítmény, egy régóta fennálló űrt tölt be végérvényesen.
A Duna Aréna, sok más hasonló méretű helyszínnel ellentétben, a fenntarthatóság és a maximális kihasználhatóság fejében épült meg. Egyszerre ad otthont a műugrásnak, a műúszásnak, a vízilabdának és az úszásnak. Ezenkívül, a búvárkodás és a medence befedésével, további sportágak is „bevehetik” az új épületet. De haladjunk csak sorban.
A hazai műugrás kezdetek óta a jó időben és a kedvező széljárásban bízott. Egészen 2017-ig, a Hajós Alférd Nemzeti Sportuszoda nyitott medencéjében és tornyain tudtak csak gyakorolni. De ez megváltozott, az aréna elkészültével. Azonkívül, hogy a medencetérben kapott helyet a minden sportági igénynek megfelelő ugrótorony, egy száraz ugrótermet is kialakítottak, ahol szivacsba lehet ugrani, trambulinon lehet gyakorolni, pattogó talajon lehet ismételni a megannyi más lehetőség mellett.
A komplexum alapterülete 50ezer négyezetméter. Így, a már említett termen és műugrótornyokon, medencén kívül, 2 olimpiai méretű (50m) medence is helyet kapott. És, hogy ez pontosan mit is jelent? A medencék mélysége tervezetten úgy lett kialakítva, hogy egy hivatalos szinkronúszóversenyt is lehessen rendezni és a vízilabdások lába se érjen oly könnyedén a medence padlójához, mint ahogyan a városi legenda szerint a hódmezővásárhelyi enyhén zavaros, félig termál-medencében szokott volt. (folytatjuk)
(Kép forrása: vizipolo.hu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS