A Major ligákban (NBA-kosárlabda, NFL-amerikai foci, NHL-jégkorong, MLB-baseball) már évtizedek óta rájöttek, hogy az esélyegyenlőség érdekében mindenkinek biztosítani kell az azonos feltételeket. Erre találták ki a fizetési sapka intézményét.
A fizetési sapka (salary cap) az az összeg, amit egy csapat a játékosokra költhet egy adott évben. Ez a liga összes csapatára vonatkozik. Az Amerikai Egyesült Államokban kétfajta sapkát különböztetnek meg: a puhát (soft) és a keményet (hard). Az NBA-ben az előbbit alkalmazzák, tehát túl lehet lépni egy bizonyos mennyiséggel a meghatározott limitet, de vállalni kell a következményeket. Az NFL-ben azonban a kemény verziót alkalmazzák, tehát egyetlen csapat sem lépheti át a határait egyetlen pillanatra sem – azaz nem igazolhatnak le senkit, akivel túllépnék a keretet, amíg fel nem szabadítanak elegendő összeget a sapkában.
A fizetési sapkát azért hozták létre, hogy kiegyensúlyozott versenyt teremthessenek a franchise-ok közt, hiszen ha ez nem lenne, akkor a magasabb bevétellel rendelkező csapatok többet tudnának költeni és idővel hatalmas különbségek alakulnának ki a liga legjobbjai és legrosszabbjai közt, az olló pedig folyamatosan nyílna – mint például a labdarúgásban. Az NFL-ben használatos rendszer viszont segít a verseny kiegyenlítésében, így minden csapat kvázi egyenlő esélyekkel indul és mindenkinek megvan az esélye a kiemelkedésre.
*2010-ben hivatalosan nem volt fizetési sapka, mivel a játékosok, a csapatok és a liga nem tudtak megegyezni a Kollektív Szerződésről.
Az NFL-ben 1994-ben vezették be a fizetési sapkát, az akkori értéke 34,6 millió dollár volt. Az összeget minden évben egy elég bonyolult formula alapján számolják, aminek az alapját a liga bevételei adják. Mivel az NFL elég sikeres „business”, így évről évre folyamatosan nő a fizetési sapka, az utóbbi években évi 10 millió dollár körüli összeggel. Ez azt jelenti, hogy évről évre több pénzből gazdálkodhatnak a csapatok, ha a játékosok megszerzéséről, illetve megtartásáról van szó. Természetesen a sapka növekedésével az átlagos fizetések is nőnek a ligában.
Erre egy jó példa: 2009-ben Eli Manning lett a legjobban fizetett játékos a ligában, évi átlagban $16,25 milliót keresett. Most, 2018-ban a jelenleg legjobban fizetett Aaron Rodgers több, mint kétszer annyit vihet haza, mint Manning 9 évvel ezelőtt – konkrétan évi 33,5 millió dollárt.
Fotó: bigeasymafia
Facebook
Twitter
YouTube
RSS