Conor McGregor magyar idő szerint vasárnap hajnalban visszatért korábbi sikereinek színterére, de vesztesen távozott. Habib Nurmagomedov veretlen maradt az oktagonban, de alig pár órával a mérkőzés után már senki nem a győzelemről, hanem az utána történtekről beszél.
A UFC (Ultimate Fighter Championship) szervezete 24 évvel ezelőtt jött létre azzal a céllal, hogy egységes szabályrendszerrel, terepet biztosítson a különböző harcművészeti háttérrel rendelkező sportolóknak az erejük összemérésére. Legyen szó birkózásról, karatéról, bokszról vagy akár muaythairól.
A vállalkozás akkora siker volt, hogy 2016-ban 4,2 milliárd dollárért váltott gazdát. Ez az összeg nem véletlen, hiszen 2014-ben már világszerte sugározták az összecsapásokat és csak a közvetítésekből 609 millió dollárt kaszált a szervezet abban az évben. Amerika legnagyobb sportcsatornája, az ESPN öt évre megvette a TV-s jogokat összesen 1,5 milliárd dollárért. Ezeket a számokat és a sportolók értékét is a UFC határozta meg.
Számukra tehát minden a nézettségről szól. Connor McGregor személye azért is volt telitalálat, mert állandóan magára vonta a sajtó figyelmét, ráadásul sikeresen vívta meg csatáit. A visszatérése nem ígérkezett könnyűnek, hiszen a veretlen orosz, Habib Nurmagomedov várta, hogy megvédhesse övét az írrel szemben könnyűsúlyban. Míg McGregor állásból, Nurmagomedov a földön jelent életveszélyt.
Az adok-kapok már az összecsapás előtt elindult. A közösségi média minden felületét aktívan használó, és a harcosaitól ezt az attitűdöt ugyancsak elváró UFC, már áprilisban eltilthatta volna az írt, amikor az tört zúzott, majd egy fém csomagszállítót dobott Habib buszának, aminek következtében ketten megsérültek. Ez volt a reakciója, miután a szervezet megfosztotta öveitől, melyeket lassan két éve nem volt hajlandó megvédeni.
A felhajtás jót tett a szervezetnek és az eladásoknak a pay-per-view rendszerben. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az adott eseményt csak akkor láthatja a néző, ha külön kifizeti a díjat. Ez a UFC 229 gála esetében 350,000 vásárlót jelentett, ami minden idők 5. legmagasabb száma. Két kategória van, ami a kép minőségére vonatkozik elsősorban (SD, HD). Míg az előbbi 54,99$, utóbbi 64,99 dollárba került.
A meccs előtti sajtótájékoztató is jót tett az eladásoknak. Bár egy semleges néző valószínűleg már ott elfordul a sportágtól és nem követi a további eseményeket.
A dagesztáni nem ijedt meg a kihívásoktól és végig kontrollálva a mérkőzést megvédte az övet, miután feladásra kényszerítette a kihívót egy szorítással. Az igazi meglepetés viszont utána következett. McGregor csapata addig hergelte a bajnokot, hogy a lefújás után kirontott az oktagonból és először az edzőnek ugrott neki, majd ütött, akit látott. Habibot nem kell félteni, hiszen bevallottan az utcai verekedés jelentette a felkészülést számára az élete korábbi részében.
Megjelentek a biztonságiak, és próbálták mihamarabb közbeavatkozni. Dana White, a UFC elnöke úgy döntött, nem adja át a bajnoki övet Nurmagomedovnak. Ezzel ellentmondásba keveredett, hiszen amíg korábban elnézte a különböző – sokszor sérülést okozó – oktagonon kívüli agressziót, most nem legitimálta.
Az új szupersztár megszületett az orosz személyében, de rengeteg kérdés merül fel vele kapcsolatban. Egyrészről, sokkal visszahúzódóbb, mint McGregor. Másrészről, a közösségi médiát sem használja napról-napra. Harmadrészről, ő a földön szeret harcolni, ami kevésbé látványos, kevésbé eladható. Végül, a még mindig elsősorban amerikai piacon alapuló sportág új királyt kapott, aki orosz nemzetiségű és iszlám vallású. Ebbe a csatába még Donald Trump is beszállhat virtuálisan.
Milyen hatást okoz rövid- illetve hosszútávon a hergelés, a verekedés a piacon? Majd elválik. És bár tudjuk, hogy ősidők óta vevő a nép a cirkuszra, felmerül a kérdés: erre is?
Forrás: wikipedia, forbes, espn, independent, indavideo, reuters, MMA fighting
Facebook
Twitter
YouTube
RSS