A futball az alapja, ám itt nem szükséges kilométereket futni a meccsek alatt. Egy 95 éve feltalált játék, amely kitört a „kocsmasport” státuszból. A profik és kezdők számára egyaránt elérhető csocsó az a sport, melyben kézzel lehet gólt rúgni, míg a nagymama ereklyéi is biztonságban maradnak a lakásban.
Bár néhány forrás a ’90-es évekre teszi megjelenését, a ma is ismert asztali futball játékot az angol Harold Searles Thorton szabadalmaztatta sikeresen 1923-ban. A csocsó ötletét némiképp nyilvánvaló módon a labdarúgás népszerűsége váltotta ki Haroldból, aki olyan társasjátékot akart tervezni, melyet az emberek az otthonaikban is gond nélkül tudnak űzni. Az már inkább meglepő, hogy az inspirációt egy doboz gyufa szolgáltatta. A feltaláló állítása szerint a papírdoboz tetején elhelyezkedő keresztbe tett szálak túllógtak a széleken, ezzel inspirálva a forradalmi játékot.
A csocsó népszerűsége rohamosan nőtt, 1950-ben lejátszották az első kompetitív versenyt is. Onnantól kezdve sorra alakultak a nemzeti szervezetek, melyek elhivatottan terjesztették világszerte az asztali játékot. A különböző országokban eltérő típusú asztalok és szabályrendszerek jelentek meg, így az egységesség volt az egyetlen, ami az új sporttal kapcsolatban hiányérzetet keltett. Ezt az igencsak kellemetlen zűrzavart 2002-ben sikerült megszüntetni, amikor a Nemzetközi Csocsó Szövetség (ITSF) hivatalosan is megalakult. Az egységesített szabályok által ma már csocsóversenyek ezreit rendezik meg világszerte, ahol a profi és a hobbi játékosok is megtalálhatják a számításaikat.
A Magyar Csocsó Szövetség 2001-ben jött létre és évente több versenyt is szervez a sportág népszerűsítésének érdekében.
De vajon mitől lesz egy játékos profi? A csocsó is, mint minden más sport – rengeteg gyakorlást és kiváló technikai képzettséget igényel. A labda táncoltatása, gyors adogatása egyik játékostól a másikig korántsem olyan egyszerű, mint ahogy az elsőre tűnik, és a lövéseknek is kifejlesztették már számtalan formáját. A hatékony védekezéshez is taktikai érzékre, valamint rendkívüli reflexekre van szükség, hiszen egy-egy jó lövés a szem számára követhetetlenül, villámcsapásként végzi a kapuban, ami csak a mennydörgésszerű becsapódás hangjáról vehető észre.
A legjobbak számára évente 5-6 világbajnokságot rendeznek, de a hivatalos versenyek elterjedésének ellenére a sport csintalan része is megmaradt. Az asztalok közül például sok rendhagyó, többszemélyes változat készült. Köztük a leghosszabb (121.4 méter), melyen 424 játékos is játszhat egyszerre, a Guinnes Rekordok Könyvébe is bekerült.
A csocsó, a profiktól a kezdőkig mindenkinek remek szórakozást nyújt, ezáltal az sem véletlen, hogy a mai napig a legtöbb ivóban megtalálható a játékszer. Elérhetősége miatt pedig csak rajtunk múlik, hogy melyik kategóriába tartozunk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS