Ahogy az átlagos munkavállalók, úgy a sportolók is aláírnak egy szerződést, ami alapján végzik a munkájukat. Sokan irigykednek, hogy ők a „gyerekek játékát” űzhetik életvitelszerűen, de a szerződésük alapjaiban véve ugyanúgy néz ki, mint egy átlagos dolgozóé – a nagy sztárok esetében persze sokkal nagyobb összegekkel.
Egy NFL-játékos szerződését a hírekben úgy szokták feltüntetni, hogy hány évre szól, mennyi az összértéke és ebből mennyi garantált. Tehát például X játékos aláírt egy 30 millió dolláros szerződést három évre, amiből 10 millió dollár garantált. Ennél persze valójában sokkal bonyolultabbak ezek a kontraktusok.
A fenti adatból nyilvánvaló, hogy határozott idejű szerződésről van szó. Hátrány a futballista számára, hogy ő nem léphet ki a szerződésből egyoldalúan (legfeljebb visszavonulhat, de a csapat a jogait tovább birtokolja), ellenben a csapat, tehát a munkáltató felmondhatja azt. Ennek hátráltatására vannak a garantált tartalmak, amik miatt fájdalmasabb megszabadulni a játékosoktól.
Az egyik legalapvetőbb része egy NFL-játékosok szerződésének az aláírási bónusz, amit nevéből adódóan a kontraktus aláírásakor azonnal kifizetésre kerül. Ez egy elég jó ösztönző a játékos számára, de a csapat is jól jár, a fizetési sapkát ugyanis jól tudják kontrollálni vele.
Az aláírási bónusszal külön cikkben foglalkozunk majd, a fizetési sapkáról pedig korábban írtunk.
A másik alapvető része egy játékos szerződésének az alapfizetése. Ez évről évre nagy százalékban változhat, általános esetben a szerződés előrehaladtával nő, főleg ha magas volt az aláírási bónusz.
A csapatok adhatnak különféle bónuszokat a játékosoknak. Ennek a legegyszerűbb fajtája az úgynevezett roster bonus, ami azt jelenti, hogy ha a játékos a keretben van az adott időpontban, akkor megkapja ezt a pénzt. Sok esetben ez határidőként szolgálhat a csapat számára a ligaév elején, hogy az adott évre is megtartja-e a játékost vagy sem. Ha kifizetik, akkor minden bizonnyal nem rúgják ki. Léteznek workout bonusok is, amik arra ösztönzik a játékost, hogy a tavasszal, illetve nyár elején tartandó nem kötelező edzéseken is részt vegyen.
A legérdekesebb bónuszok azonban talán a teljesítményhez köthető bónuszok, motiválás szempontjából legalábbis mindenképpen. Ezeket is két részre lehet bontani. Egyrészt kapcsolódhatnak egyéni célokhoz, például adott poszthoz tartozó különféle statisztikák eléréséhez, vagy egyéni elismerésekhez, mint az év támadója / év védője díj, vagy épp az év álomcsapatába való bekerülés. Másrészt kapcsolódhatnak csapatcélokhoz, ilyen például a szerzett vagy kapott pontok száma, győzelmek száma, rájátszásba jutás vagy épp a Super Bowl elérése. Az egyéni célok veszélye, hogy ezt helyezi előtérbe egy játékos, de természetesen ezek is ráhatással vannak a győzelmekre.
Látható, hogy sokban hasonlít egy NFL-játékos szerződése egy átlagos munkavállalóéhoz. Az aláírási bónusz nem mindenkinél jön elő, de az alapfizetés természetesen igen, illetve különféle bónuszokat is kaphat egy dolgozó akár az egyéni, akár a teljes cég eredményességét figyelembe véve.
Fotó: Istockphoto, Colts Twitter, goal.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS