Bajnokok Ligája-döntő ide, Bajnokok Ligája-győzelem oda, míg klubcsapataink brillíroznak a nemzetközi porondon, addig válogatottjaink talán minden idők legrosszabb szériájukat produkálják az elmúlt időszakban. Hogyan lehetséges az, hogy klub szinten a magyar játékosok kulcsemberekké tudnak válni, de a nemzeti mezt viselve úgy tűnik, semmi sem klappol?
Férfi válogatottunk a 2012-es londoni olimpián szinte csodával határos módon a negyedik helyen tudott végezni. Ezt követően viszont jött a hideg zuhany… A 2015-ös világbajnokságról és a 2016-os Riói olimpiáról is lemaradtak fiaink, míg a 2016-os Európa-bajnokságon a 12., a 2016-os Eb-n csak a 14. helyig jutottak. Női válogatottunk is hasonló szériát tudhat magáénak: sem a londoni, sem pedig a Riói olimpián nem tudtak részt venni, 2015-ben a 15., 2017-ben pedig a 11. helyen végeztek a világbajnokságon, a 2016-os Európa-bajnokságról pedig egy 12. helyezéssel utaztak haza. Tekintve a nem sokkal korábbi hatalmas sikereket, igencsak lehangolóak ezek az eredmények, s még inkább azok, a klubcsapatok menetelésével kontrasztba állítva őket.
Férfi oldalon a Veszprém 2015-ben és 2016-ban is Bajnokok Ligája-döntőt játszott, 2017-ben pedig bronzérmet szerzett a sorozatban. A Győr női csapata 2013, 2014 és 2017 után, 2018-ban is fel tudott érni Európa csúcsára. A Fradi női gárdája, éppúgy, mint a Szeged férfi csapata, a kontinens 10 legjobbja között található, s évről-évre egyre veszélyesebbnek számítanak a mezőnyben. Azt nem szabad kihagyni persze a történetből, hogy a két női, illetve két férfi top klubunkban ugyan nem hemzsegnek a magyar játékosok, ám akik ott vannak, azok fontos alappilléreivé váltak együttesüknek.
Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita, Szekeres Klára, Kiss Éva, Bódi Bernadett, Tomori Zsuzsanna, Görbicz Anita. Az utóbbi évek női válogatottjának és klubjuknak is oszlopos tagjai voltak.
De férfi oldalon is folytathatjuk a felsorolást: Mikler Roland, Lékai Máté, Nagy László, Schuch Timuzsin, Ancsin Gábor, Ligetvári Patrik, Bodó Richárd, Bánhidi Bence, Balogh Zsolt, Dzsamali Iman.
Mindannyian egytől-egyig meghatározó tagjai a nemzeti válogatottnak és klubcsapatuknak. Úgy tűnik, minden adott a „visszatéréshez”, ám ehhez még jó mesterek és egy sikeres generációváltás is szükséges lenne.
A 2018-as női Európa-bajnokságon, valamint a 2019-es férfi világbajnokságon már a 2020-as tokiói olimpia selejtezőire lehet „belépőt” nyerni, így hamarosan kiderül, hogy hol is tartunk…
(Folytatjuk)
Fotó: MTI, MKSZ/Kovács Anikó, EPA/Sebastien Nogier, AFP/Attila Kisbenedek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS