Főiskolai magyar bajnok volt Szombathelyen, de kézilabda pályafutása más fordulatot vett, amikor összekülönbözött az edzőjével. Székely „Penge” Pál 23 éve ismerkedett meg a darts-szal, azóta sikert sikerre halmoz, 2018 elejétől pedig csak a kedvenc sportjára koncentrál.
Így lett a kézilabdakapusból Magyarország első, és eddig egyetlen profi versenyzője. A 45 versenyző a Budapest Police SE segítségével valósította meg profi álmait, és nem mellesleg az utánpótlás és az edzők képzésében is részt vesz. A Darts Matek Programmal, közel 700 intézményben tartott előadást, s tudomása szerint legalább 300 iskolában használják a szoftvert. A nyíldobálást és a matematikatanítást ötvöző szoftver segítségével a gyerekek játékos formában sajátítják el az alapműveleteket. Becenevét azért kapta, mert ő is ugyanúgy megropogtatja a nyakát a versenyek előtt, mint Penge a filmben. Kiemelkedő sikerei ellenére azt állítja magáról, hogy nem tehetséges, hanem inkább az a fajta, aki sokat dolgozik.
A darts előtt mivel foglalkozott?
Az informatikában tevékenykedtem, de 2018 elején gondoltam egy merészet, és azóta csak a darts tölti ki a mindennapjaimat.
Mit csinál egy profi darts-os?
Sokat edz, készül a versenyekre, és versenyzik. És ehhez jön még hozzá a mentális és fizikai felkészülés. Napi 4-5 óra gyakorlás, és ehhez jön még hozzá a mentális és fizikai felkészülés.
Az edzést úgy kell elképzelni, hogy bepakol a táskájába, elmegy az edzőterembe, és ott van egész nap?
Egyáltalán nem. Én itthon készülök. A háttérben megy valami tévéműsor, vagy rádió, aztán van a tábla a nyilak, meg én, és sok-sok gyakorlás.
Zsinórban négyszer nyert magyar bajnokságot, az elmúlt években több nagy múltú versenyzőt is meglepett, és legyőzött, tagja volt legutóbb annak a magyar válogatottnak, amely a budapesti Eb-n minden idők legjobb eredményét produkálta. Szépen felépítette magát. Mindig darts-osnak készült?
Kézilabdakapus voltam Szombathelyen NB I B-ben és főiskolai magyar bajnoki címmel büszkélkedhettem, amikor egy – fogalmazzunk úgy – edzői összekülönbözés miatt abba kellett hagynom a kézit. Öcsém, Székely Levente pont akkor lett ifjúsági Európa-bajnok soft szakágban, tőle kaptam az első darts táblát, és egy címet, hogy hol lehet ezt a sportágat űzni Szombathelyen. Hát így kezdődött…
A darts a fejlődő sportágak csoportjába tartozik az én olvasatom szerint. Miben rejlik a varázsa?
A világ egyik legegyszerűbb sportjáról beszélünk. Oda kell állni – megfelelő távolságra – egy tábla elé, három nyíllal a kezedben, és meg kell célozni azt. Ha jön egy teljesen kívülálló, és ezt megteszi, eltalálja a táblát, már van sikerélménye, onnantól meg csak tökéletesítenie kell a dobásokat. Könnyen magával ragadja az embert, közösség építő, és a nagy televíziós társaságoknak köszönhetően rendszerint lehet látni a profikat a tévében. Hát mi ez, ha nem sikersztori?
Magyarországon egyébként is nagy hagyománya van az amatőr darts-nak, de a szeptemberben megrendezett Eb új lehetőségeket villantott fel. A hazai szövetség szerint a sportágat űzők száma több tízezerre tehető, és az előttünk álló években ez a szám növekedni fog, mindez úgy, hogy a versenyeken egyelőre nincs szponzor. Székely Pál sikerei és példája, talán elindítja a lavinát és a támogatók felismerik a sportág nyújtotta lehetőségeket.
rp
Fotó: DartsMatek, Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS