A Testnevelési Egyetem Aulájában a vírus ellenére is szép számmal gyűltek össze az érdeklődők, elvégre a Magyar Torna Szövetség kiadásában megjelent a Keleti 100 „Mert szeretek élni…” c. könyv, mely a 100. születésnapjához közeledő ötszörös olimpiai bajnok tornász, Keleti Ágnes élettörténetét dolgozza fel.
A műfaját tekintve tényirodalmi alkotás a Líra és a Libri bolthálózatában kapható, 380 oldal 300 fotó kíséretében mesél az eltelt évszázadról, Keleti Ágnes szempontjából megmutatva a történelmi hátteret és eseményeket is.
A házigazda, Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora elmondta, hogy örömmel álltak a támogatók közé, elvégre Ági néni mind a mai napig a TF egyetlen olimpiai bajnoka, aki a főiskola egyesületének színeiben nyerte aranyát 1952-ben.
„Nem minimalista céllal ültünk neki ennek a munkának Dávid Sándorral együtt. Alapvetően egy szavakból formált emlékoszlopot szerettünk volna emelni Keleti Ágnes részére, meghajolva a tehetsége, az eredményessége előtt – mondta Dobor Dezső a könyv társszerzője. Az emlékoszlop az utolsó eleméig készen áll és maradandó lesz. Úgy fogjuk fel, hogy a könyvünk palackposta a jövőnknek: így éltek itt az emberek, így élt köztük egy fenomén, egy művész, aki mutatta az utat az akkori tornának és még mindig mutatja nekünk is, a derűét, az egészségét, a bölcsességét.”
Óriási szerencse volt, hogy a kötetben szereplő 36 interjút még a vírus felbukkanása előtt sikerült elkészíteni. Régi sporttársak, olimpiai csapatagok, családtagok, tanítványok, barátok emlékeztek vissza Keleti „tetteire” és személyiségére, Ausztráliától Izraelen át az USA-ig. Köteles Erzsébet, Tass Olga, Kárpáti György viszont életük utolsó interjúját adták a könyv számára, a megjelenést sajnos már nem érhették meg.
Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára köszöntőjében megemlítette, hogy mindig nagy öröm a sportban élőknek új sportkönyvet kézben tartani, mert minden sportoló élete tanulságos olvasmány, majd úgy folytatta: „Ági néni élettörténete nemcsak a hosszúsága miatt különleges, hanem azért is, mert a tornász mellett egy édesanya és egy sportszakember életét is megismerjük: „Az az egészséges, pozitív életszemlélet, amely Ági nénit jellemzi, mindannyiunk számára példa lehet – hangsúlyozta.
Schmitt Pál olimpiai bajnok vívó, a Nemzet Sportolója a könyv előszavának szerzője emlékeztetett arra, hogy 2004-ben, amikor bevezették a Nemzet Sportolója címet, Keleti Ágnes volt az első, akinek a neve azonnal felvetődött. Hozzátette, hogy az idén decemberben 125 éves magyar olimpiai mozgalom sikereihez Keleti Ágnes is nagymértékben hozzájárult.
A Keleti 100 produkció igyekezett felnőni a bajnoknő különlegességéhez, emlékbélyeget is nyomatott a tiszteletére, melyek közül a 100-as számút Keleti Ágnes kapta. Távollétében a fia vette át a egyedi blokkot dr. Szabó Tündétől. Továbbá a könyv angol nyelvű változata is elkészül decemberre, a kiadványnak saját Facebook oldala is van, e-book (multimediaplaza.com) formában is hozzá lehet férni az alkotáshoz, a és játék is zajlik a mediapartner, a Sport365.hu bevonásával. Mint a könyvbemutató sajtótájékoztatóján elhangzott a világ legidősebb olimpiai bajnoka jól érzi magát, azt üzente, „hogy örömmel fogadja a róla szóló könyvet és alig várja, hogy neki kezdjen az olvasásának.”
Bizonyára sokan követik a példáját.
Forrás, fotó: KELETI 100 produkció/ Róth Tamás
Pingback: Százesztendős Keleti Ágnes, a világ legidősebb olimpiai aranyérmese – Keleti 100 „Mert szeretek élni…” | Pécsi Egyetemisták Magazinja
Pingback: Százesztendős Keleti Ágnes, a világ legidősebb olimpiai aranyérmese – Keleti 100 „Mert szeretek élni…” | Pécsi Egyetemisták Magazinja