Mindenekelőtt szögezzük le a tényt: nem vagyunk egyformák. Ezáltal a szervezetünk is máshogy működik, így nem garantált, hogy ami az egyiknél működik, az a másiknál is fog. A szabadidős- és profi sportolóknak oda kell figyelniük a megfelelő táplálkozásra, hiszen a tápanyagok, a fehérjék, a szénhidrátok, vitaminok és az ásványi anyagok szervezetbe juttatása nélkül hamar megadná magát a testük. Ám az ételallergiásokról sem szabad megfeledkezni.
A legtöbb szabadidős sportoló azzal a céllal sportol, hogy fejlessze erőnlétét, növelje teljesítményét, vagy testsúlyát növelje/csökkentse. Az első komoly lépés ezekhez az egészséges táplálkozás. Ennek betartása kiemelten fontos, mivel fizikailag többet és többet követelünk meg testünktől, ezáltal könnyebben merül ki szervezetünkből minden fontos tápanyag.
Dolgozó izmaink legfontosabb erőforrásai a szénhidrátok, ezért érdemes sportolás előtt 2-3 órával időzíteni a főétkezést, amely szénhidrátban legyen gazdag, ugyanakkor zsírszegény. Edzés közben, ha energiát nyernénk, akkor a banán az egyik legjobb választás, hiszen ennek energia- és tápanyagértéke jobb, mint egy energiaszeletnek.
Aki erősebb izmokat szeretne, annak oda kell figyelnie, hogy megfelelően hasznosítható fehérjekombinációkat fogyasszon. Tehát nem az a lényeg, hogy egy szelettel több hús legyen a tányéron, hanem az, hogy inkább növényi fehérjeforrásból vigyük be a megfelelő mennyiséget. Ezekhez a legjobb út a hüvelyesek és gabonafélék fogyasztása.
Azok, akik azért sportolnak, hogy veszítsenek testsúlyukból, természetesen más étrend ajánlott. A szénhidrát-dús ételeket érdemes kerülni edzés előtt és után is, mert azok serkentik az inzulinelválasztást, ami gátolja a zsírok lebontását. Ezek helyett edzés előtt fogyasszon inkább fehérjedús ételeket, edzés után pedig egy-két óráig semmit, csak folyadékot.
Azokról se feledkezzünk meg, akik valamilyen ételallergia vagy intolerancia miatt diétára szorulnak. Egy sportolói étrend összeállítása normális esetben sem könnyű. Laktózintolerancia, cöliákia (lisztérzékenység) vagy cukorbetegség esetén azonban kiemelten fontos a dietetikus által előírt étrend betartása, ahol azonban további gondot jelenthet a megfelelő minőségű alapanyag beszerzése vagy az étrend egyhangúsága. Szerencsére azonban már nagy választékban elérhetők olyan étrendkiegészítők is, amelyeket az érintettek is fogyaszthatnak.
A cukorbetegségben szenvedőknek pedig azzal is meg kell birkózniuk, hogy nem mindegy, milyen testmozgást választanak. Az 1-es típusú diabéteszeseknek például nem ajánlott a túlságosan megerőltető edzés, mivel az alacsony vércukorszintet eredményez, míg a 2-es típusúban szenvedőknek mindenképp olyan testedzést ajánlott választani, amely csökkenti a testsúlyukat.
Kellő odafigyeléssel kialakíthatunk egy olyan életformát, ami magában foglalja a rendszeres sporttevékenységeket, valamint a megfelelő étrendet is, amelyek az egészséges életmód alapjai.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS