Azt hiszem mi, akik a ’80-as években voltunk gyerekek, pontosan tudjuk mennyire elképzelhetetlen volt akkoriban a családi asztalnál nemet mondani egy húsételre. Mármint akinek egyáltalán volt ilyen szándéka. Nekem igen, de esélytelennek tűnt, hiszen akkoriban szilárdan tartotta magát a hit, hogy az erős, egészséges felnőtté váláshoz tej és hús kell. Punktum. Azóta a világ szerencsére nagyot változott. Bár vegánnak lenni még mindig nem mondható sem általánosnak, sem teljesen elfogadottnak, azért nem csodálkozunk rá annyira. Ellentétben azzal, ha egy élsportoló vegán. A régi beidegződések azért itt még működnek…
Éppen ezért gondoltuk úgy, hogy megkérdezünk egy olyan sportolót a vegán életmódról, akinek a teljesítményéhez megkérdőjelezhetetlenül fontos az erő. Váli Tamás testépítő és vegán. Nem csak testépítő, hanem személyi edző és táplálkozási tanácsadó is; „polgári” végzettségét tekintve pedig fizikus.
Először vegán lettél vagy sportoló?
11 éve kezdtem el a testépítést és 4 éve tértem át a növényi táplálkozásra, amit nagyon hamar követet a vegán életmód, vagyis a kérdésedre válaszolva: előbb sportoló lettem. Korábban is sokat foglalkoztam a táplálkozással, főleg az érdekelt hogyan tudom növelni a teljesítményem, úgy hogy közben egészséges maradjak. Teljesen véletlenül kattintottam a YouTube-on egy előadásra, amiben egy orvos arról beszélt, hogy mennyire káros állati eredetű ételeket és növényi olajokat fogyasztani. Elsősorban az tetszett, hogy az előadás tele volt hivatkozásokkal és tanulmányokkal, amik sokkal hitelesebbé tették a tartalmát, mint bármelyik ilyen előadásét, amit előtte hallottam.
És ennyi elég volt a gyökeres változtatáshoz?
Gondolatébresztőnek mindenképp. Ezután belemerültem a kutatásba, nagyon sok tanulmányt magam is elolvastam és úgy döntöttem, hogy egy teljes értékű növényi étrendet kezdek követni, méghozzá egyik napról a másikra. Aztán pár héten belül elkezdtem felfedezni néhány furcsaságot: korábban gyűlöltem a galambokat, aztán egy nap arra lettem figyelmes az utcán, hogy már nem zavarnak, sőt, egészen megszerettem őket. Rájöttem, hogy a táplálkozás változtatott az érzéseimen és elkezdtem erre figyelni. Pont ekkor az élet elém dobta a vegánságot és én azonnal bele is szerettem. Innentől többet nem használtam olyan kozmetikumot, amit állatokon teszteltek, nem hordtam olyan ruhákat és nem használtam semmi olyan terméket, amikhez állatokat kell megölni/kihasználni.
Mit tapasztaltál a sportban a váltás után? Ki kellett egészíteni az étrendet bármivel?
Nagyon szerencsés vagyok, mert azonnal találtam egy profi orvost, így az étrendem az első naptól fogva zseniálisan működött. Sajnos ez nem mindig van így, van, aki áttér a növényi alapú táplálkozásra, de csak hosszú idő alatt tudja kitapasztalni, vagy megtalálni a hiteles forrást, ami a teljesítmény növeléséhez és főleg az egészséghez szükséges. Kiegészíteni csak B12-vitaminnal szükséges az étrendemet és én nyilván sokkal többet eszem, mint aki nem sportol. Azt tapasztaltam eddig, hogy a növényi alapú étrendet pontosan ugyan úgy fel lehet építeni sportágra és egyénre szabottan, ahogy a hagyományos diétákat, semmivel sem bonyolultabb.
Mi változott az életedben és a sportodban az életmódod hatására?
Rengeteg dolog! 20 évesen lettem vegán, tehát alapból is jól ment minden, de azért bizonyos dolgok látványosan megváltoztak. Ilyen például a regenerálódás két edzés között, ami elképesztően felgyorsult és szinte mindegy mennyire kemény egy edzés, az izomláztól igazából végleg elbúcsúztam. Az emésztésem tökéletes, testszagom gyakorlatilag az izzasztó edzéseken sincs soha, a bőröm kitisztult és konkrétan kicserélődött. Megszűnt a korábbi fáradékonyságom, ami nem csak a sportban, de a tanulásban is megmutatkozott. Nyugodt vagyok és jókedvű. Szeretem azt az érzést, hogy miattam nem hal meg és nem használnak ki egyetlen állatot sem.
Szoktál az étrended miatt magyarázkodni?
Nem igazán szükséges, mert aki rám néz, az látja a munkám eredményét és az magáért beszél.
Igyekszel rávenni az embereket a vegán életmódra?
Nem akarok senkit erőszakosan rábeszélni, de az biztos, hogy aki hozzám fordul táplálkozási tanácsért, és meghallgatja a növényi étrend előnyeit, ráadásul tisztában van vele, hogy milyen áron kerül a hús az asztalára és mégis azt választja, azzal egyáltalán nem tudok azonosulni. Túl tudok lépni azon, ha valaki nemet mond, de erősek az elveim és úgy gondolom, hogy a tudás birtokában képesek vagyunk felelősségteljesen dönteni arról, hogy hogyan élünk.
Nem tartod kockázatosnak egy élsportoló életében, hogy drasztikusan változtasson az étrendjén? Szerinted van ennek veszélye?
Tökéletesen megértek minden olyan sportolót, aki kockázatosnak érzi az étrend váltást egy felkészülés alatt, hatalmas munkát érezhetnek veszélyben. Azt mondom, a tény alapú táplálkozás, amit én is képviselek, hiteles orvosi/tudományos tényekkel támasztja alá a táplálkozással kapcsolatos információkat és oszlatja el a tévhiteket is. Lehet, hogy az, amit éppen fogyaszt egy adott sportoló hosszú távon hatalmas károkat tud okozni. Egyébként nagyon sok külföldi sportolói példát tudok mondani és azt hiszem ez is elég hiteles. Vegán például Patrik Baboumian erőember, Barny Du Plessis testépítő, Lawrence Okolie és David Haye ökölvívók, Nate Diaz MMA harcos, David Haye, Kendrick Farris vegán olimpiai súlyemelő, vagy Serena Williams teniszező.
Ha összegzem, akkor a vegán életmód nem csak egészséges, hanem küldetés is.
Igazából a növényi étrend még nem vegánság, hiszen ez kizárólag rólunk szól. Innen még egy nagyobb ugrás a veganizmus, ami viszont egészen más dolog és nem mi vagyunk a középpontjában, hanem a non-humán állatok, akiknek az életét megmentjük. Mert félrefordíthatjuk a fejünket, amikor húst eszünk, de attól még – az egészségünk megőrzése mellett – áll a kérdés: melyiket szeretnénk jobban, ölni vagy óvni?
KH
Fotó: Váli Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS