A világ legnépszerűbb sportága napjainkban vitathatatlanul a futball, így egyáltalán nem csoda, hogy a csúcsok csúcsát jelentő Bajnokok Ligája versenysorozatban az egekbe szöktek az elérhető jutalmak.
Az európai fociban klubszinten a legnagyobb dicsőség a hazai bajnokság és kupa elnyerése mellett egyértelműen a fenti kiírás trófeájának elhódítása. A kontinens legjobbjai már a 32 csapatos főtáblára jutásért is ádáz küzdelmeket folytatnak, ami nem is csoda, hiszen a top együttesek éves büdzséjéhez mérten is kiemelkedően magasak a bónuszok.
A 2018/2019-es szezonban az UEFA minden eddiginél nagyobb nyereményalapot hozott össze, lássuk mennyi is az annyi. Azok a gárdák, amelyek kvalifikálták magukat a csoportkörbe, alanyi jogon 15,25 millió eurót (kb. 4,9 milliárd forintot) kapnak. A miheztartás végett, jelenleg a legnagyobb költségvetésű első osztályú magyar klub, a Ferencvárosi TC 5,3 milliárd forintból gazdálkodik, tehát nagyjából a teljes éves keretük bő 90%-át megszerezhetnék, ha bejutnának az elit mezőnyébe.
A széria csatái 8 darab 4-4 tagot számláló kvartett egymás elleni oda-visszavágó rendszerű küzdelmeivel kezdődnek, azaz ebben a fázisban mindenki 6 mérkőzést játszik. Egy győzelem 2,7 millió eurót (kb. 869 millió forintot), míg egy döntetlen 900 000-ret (kb. 289 millió forintot) ér. A csoportok első két helyezettje továbbjut a szintén oda-visszavágós felépítésű nyolcaddöntőbe, amiért 9,5 millió euró (kb. 3 milliárd forint) jár. A következő fordulóban még egy millió euróval nagyobb a díj (kb. 3,5 milliárd forint), az elődöntőkben már annyit kapnak az együttesek egyenként, amiből felépíthetnék a Pancho Arénát még egyszer (kb. 3,8 milliárd forintot), végül a fináléban 15-15 millió eurót (kb. 4,8 milliárd forintot) kapnak a résztvevők, a győztes plusz 4 milliót (kb. 1,28 milliárd forintot) tehet zsebre.
Rövid számolás után elmondható, hogy egy hibátlan teljesítményű alakulat, csak a fenti jutalmaknak köszönhetően 82,45 millió eurót (kb. 26,5 milliárd forintot) szerezhet meg a kupa elhódításával. Itt azonban még nincs vége a sornak, az Európai Labdarúgó-szövetség az adott tárgyévben újraszámolja a csapatok elmúlt 10 éves eredményei által elért koefficiens számot (elért eredmények súlyozása), amely alapján sorba rendezi az együtteseket. Itt a 32 gárda közül a legalacsonyabb pontszámú 1,108 millió eurót (kb. 356 millió forintot) kap, míg a listavezető 35,46 milliót kap, amivel a jelenleg listavezető Ferencvárosi TC és a második helyezett Mol Vidi FC egy-egy évig ellennének, sőt, még 0,7-0,7 milliárd forint maradna a kluboknál a kasszában.
Az érdekesség kedvéért itt megjegyezzük, hogy jelenleg toronymagasan a Real Madrid az első, míg a dobogóra még a Barcelona és a Bayern München fért fel. A magyar alakulatok közül azt gondolhatnánk, hogy a Mol Vidi FC foglalja el a legjobb helyet (ők a 261-ek), pedig a DVSC még náluk is jobb, a cívisvárosaik a 231. pozíciót foglalják el.
Végül, de nem utolsó sorban az úgynevezett „Market pool” rendszer alapján 292 millió eurót (kb. 94 milliárd forintot) osztanak szét az adott ország televíziós nézettségétől, az ottani csapatok szereplésétől és még további gazdasági tényezőktől függően az egyes gárdáknak.
Ahogy látható, a bőség kosarából mindenkinek jut, az UEFA az idei szezonban összesen 1,95 milliárd eurót (kb. 627,9 milliárd forintot) oszt szét a 32 résztvevő között.
Összességében kijelenthetjük, hogy kevés jobb üzlet van manapság a BL-nél, az előző, 2017/2018-as kiírás győztese, a Real Madrid 88,6 millió eurót (kb. 28,59 milliárd forintot) keresett a fenti kategóriákból összesen, ami igazán szép teljesítmény.
Fotó: gamingzion.com, standard.co.uk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS