Magyarország az elmúlt években egy kitaposott, de mégis sokak számára ismeretlen ösvényre lépett, amikor az országimázst és a diplomáciai kapcsolatait különböző sportágak nívós eseményeinek megrendezésével szerette volna növelni, ápolni. A következő sorozatban a sikeres sporteseményhez szükséges alapokat mutatjuk be.
Hazánk rendkívül sok területen ért már el világraszóló sikereket. Legyen szó találmányokról, sporteredményekről vagy természeti. A cél, hogy mindenki a világon pozitív fenn hanggal gondoljon Magyarországra. Ehhez el kell érni, hogy az emberek azonosítani tudják az ország nevezetességeit, hírességeit.
Több országimázs film is készült már az évek során, de egyik sem tudja felvenni a versenyt egy élő közvetítéssel, melyet több millióan követnek világszerte, és a Parlament vagy a Vajdahunyad vára a háttér.
A Nemzetközi Úszószövetség (FINA) égisze alatt rendezett 2017-es, budapesti „vizes” világbajnokság rendezői több szemet kápráztató helyszínt valósítottak meg. Míg az úszás és a műugrás szerelmesei a frissen átadott Duna Aréna fantasztikus légkörét élvezhették, addig a vízilabda szurkolók a sportág „Mekkájának” becézett Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda kibővített lelátóin bíztathatták kedvenceiket. A szinkronúszás kedvelői a már korábban említett Vajdahunyad vár előtt mérték össze tudásukat, de talán az óriás toronyugrók háttere, a Parlament viszi pálmát, nem elfeledve a balatonfüredi Tagore-sétány előtti partrészen rendezett versenyt, ahol a nyíltvízi úszás révén mutathatta meg az ország a saját tengerét és természeti kincseit.
Érdemes megemlíteni, hogy egy adott sportág legkiemelkedőbb sporteseménye milyen pozitív hatással van a rendező ország sportágának fejlődésére. Új helyszínek, új eszközök, több követő, nagyobb támogatottság, több sportoló. Röviden és tömören így lehetne összefoglalni a növekedés folyamatát. Amennyiben, ez eredményekkel is társul, arra szokták mondani, hogy „sikeres volt a rendezés”.
De hol is kezdődik egy sportrendezvény szervezése? Tegyük fel, hogy a sportágat már kiválasztották és a lebonyolítás jogát is megvásárolták, mert, hogy minden vb, Eb, vk után jogdíjat kell fizetni a nemzetközi szövetségnek.
Elsőként a Szervező Bizottságot összeállítása következik, melyben általában politikai-, a rendezői város-, illetve a hazai szövetség vezetői szerepelnek. Ezzel párhuzamosan egy szakmai bizottságot is létrehoznak, ahol meghatározzák a főbb ágakat és azok vezetőit.
A párhuzamosság rendkívül fontos egy esemény szervezésének életében. Rengeteg egyeztetés mellett folyamatosan futó szálakat kell összehangolni így egy sorrend maximum elvi szinten működhet.
Az egyik legfontosabb mozgatórugó minden vállalkozás, projekt esetében a munkaerő. Sportrendezvényeknél egy kicsit másképp kell gondolni a megbízottakra. Az Amerikai Egyesült Államokban már évtizedek óta fontos társadalmi szerepkört jelentő önkéntesség hazánkban egyelőre még gyerekcipőben jár, de a növekedés állandó. Minél hosszabb ideig tart egy esemény, annál több önkéntes szükséges. Fontos megjegyezni, hogy ezek az emberek szabadidejüket áldozzák fel és maguktól segítik a program sikerességét. Ellátást és ruházatot minden esetben javasolt biztosítani, de sok esetben szállásra is érdemes gondolni.
Nem szabad elfelejteni, hogy a sportolók, vendégek, nézők rengeteg alkalommal találkoznak önkéntesekkel, így az ő arcukat, hozzáállásukat viszik haza elsősorban, ami megítélés szempontjából elképesztően fontos. A legmegfelelőbb hozzáállás az önkéntesekhez pedig nem lehet más, mint tisztelni, becsülni őket, valamint törődni velük!
Hamarosan érkezik a következő rész.
Forrás: fina-budapest2017.com;youtube.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS