Mivel szoros összefüggés van a rossz egészségi állapot és a mozgáshiány között, és mert a sport kitörési pontot jelenthet a hátrányos helyzetűeknek, ezért az Európai Unió és a magyar kormány is különös fontosságot tulajdonít a sportpolitikának. Ez magába foglal minden sporthoz köthető fejlesztést, szakmai programok előkészítését, és irányítási, illetve intézményrendszeri szabályozásokat.
Uniós hatáskörbe 2009-ben került, amikor megkötötték a Lisszaboni szerződést. Fontos, hogy így Európa szintű információcserére van lehetőség, ami hozzásegíti a tagállamokat a hatékony javaslatok tételére olyan ügyekben, mint a sport káros kísérőjelenségei (dopping, erőszak a sporteseményeken, fogadási csalások), vagy a sportolás társadalmi és gazdasági előnyeinek kamatoztatása.
Magyarországon egyenesen nemzetstratégiai ágazatként tekintenek a sportra, mivel számos pozitív hatása van más ágazatokra is. Ilyen az oktatás, az egészségügy, illetve a beruházások által gazdaságélénkítőleg is hat. Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára elmondta, olyan sportirányítási rendszert alakítottak ki, amelynek három alappillére van. Az első, és legfontosabb: sportoljon minden gyermek. Mindegy, hogy azt versenyszerűen vagy hobbiból, csak mozogjanak. A második, hogy épüljenek sportlétesítmények, amelyek akár nemzetközi szinten kiszolgálják a sportolókat. A harmadik pedig, hogy Magyarország versenyképes legyen minden nemzetközi sportesemény megrendezési jogáért. 2017-ben, több mint hetven kiemelt jelentőségű rendezvénynek voltunk házigazdái.
Az államtitkár az egyik legfontosabb újításnak a 2011-ben bevezetett, TAO-rendszert nevezte meg. A program lényege, hogy a vállalkozások döntik el, hogy melyik utánpótlás csapatot támogatják. Emellett 2013-ban a nem kiemelt sportágaknak is elindult egy felzárkóztatási alap. Mindezek, hozzásegítik a csapatokat, hogy több szabadidős eseményt szervezhessenek saját forrás felhasználása nélkül.
A másik fontos újítás, hogy kiemelt figyelmet fordítanak az utánpótlás-nevelésre. 2010-ben szembesült a kormány azzal a ténnyel, hogy óriási lemaradásban vagyunk a sportlétesítmények területén, pedig ez elengedhetetlen a jövő-generációjának kinevelése szempontjából. Éppen ezért az állam új beruházásokat valósított meg, illetve fejlesztette a már meglévő stadionokat, sportlétesítményeket. Ezen kívül, külön ösztöndíjakat és karrierprogramokat alakítottak ki a fiatalabb korosztályokat edzők számára, hogy minél többen ezt a szakmát válasszák és utána ne külföldön, hanem itthon kamatoztassák tudásukat.
Fotó forrása: Sportmarketing
Facebook
Twitter
YouTube
RSS