Nincs olyan sportoló, aki ne hallotta volna, hogy „nem voltál ott fejben”, vagy hogy „túlizgultad”. Ahhoz, hogy a versenysportolók a képességük legjavát tudják nyújtani a versenyeken, fontos, hogy mentálisan is felkészültek legyenek. Nem csak az egyénekre kell koncentrálni, a csapatsportoknál a csoportos pszichológiai jólét is fontos.
Amikor az emberek napi szinten ugyanazzal a tevékenységgel töltenek el órákat, és mindig ugyanaz a közeg veszi körül őket, akkor fontos, hogy jól tűrjék a monotonitást. Azonban az élsportolóknak ez általában inkább pozitív tényező, a napi rutin feltöltődést jelent nekik. Az már sokkal nehezebb, hogy eközben folyamatosan megtalálják az újabb és újabb motivációt az edzésekhez és versenyekhez.
Egy nagyobb sportesemény még a legjobbakból is komoly stresszhatást vált ki. Ez teljesen érthető, hiszen évekig készülnek, és olykor perceken múlik a siker. Ha egy vereséget rosszul kezelnek, nem tudják azt feldolgozni, akkor az elveheti az edzések értelmét, az anyagi biztonságot és a népszerűséget is. Mindenkire máshogyan hat az izgalom, valaki felpörög tőle, és van, aki viszont figyelmetlenebbé válik, és többet ront miatta. Egy jó szakember képes megtalálni azt a módszert, amellyel kordában lehet tartani a szorongást.
A legbosszantóbb, amit egy sportoló hallhat, hogy nem figyelt oda eléggé. Általában ennyivel elintézik az edzők, de ezzel nem mondják meg, hogy mire nem figyelt, valamint megoldást sem adnak. Ráadásul nem veszik figyelembe azt sem, hogy az aktív sportolás közben mennyiféle inger éri a versenyzőt. Nem mindegy például, hogy egy labdarúgó a 27. vagy a 90. percben végez el egy tizenegyest. A koncentrációra ezek nagy hatással vannak, de ebben is segít, ha minél tapasztaltabb a versenyző ilyen kritikus helyzetekben. A sportpszichológus abban tud segíteni, hogy ne „üres” szavakat vágjon páciense fejéhez, hanem olyan visszajelzést adjon neki, amire támaszkodhat. Ilyen például egy jól felépített célkitűzés, amire folyamatosan lehet visszacsatolni.
A szakemberek nem csak az egyéni sportolókkal foglalkoznak, hanem teljes csapatokkal is. Ki kell alakítani mindenki számára a megfelelő motivációt, amellyel egyenként járulnak hozzá a végső, közös célhoz. Ahhoz, hogy ez a csapatdinamika meglegyen, fontos a megfelelő kommunikáció nem csak a játékosok, de a stábtagok és szakvezetők között is. Ellenkező esetben megbomlik az egység a csoporton belül, és könnyen konfliktushelyzet alakulhat ki.
Fotó: Adsystech Inc., kigalimonitor, straightupvc
Facebook
Twitter
YouTube
RSS