Nemzetközi elismertsége vitatott. A története zavaros, mint a szűretlen sör, mégis tömegesen űzik világszerte. Egy olyan korban, ahol az ivókból induló darts vagy csocsó teret nyerhet a sport kategóriában, talán marad hely a hasonló utat bejáró szórakoztató játékoknak is. Az Egyesült Államokból eredő sörpingpong vírusként terjedt el a fiatalok körében, és napjainkban már számtalan szabályrendszerrel játsszák – profi szervezés mellett.
A Beer Pong, magyar nevén sörpingpong, az egyik legkedveltebb ivós játékként terjedt el az Egyesült Államokban, de mára már világszerte ismert lett és sokkal többé formálódott, mint néhány lerészegedésre vágyó unatkozó fiatal időtöltése. A lokálistól az országos bajnokságokig minden kontinensen fellelhető, és nevétől eltérően egy-egy játék nem feltétlenül foglalja magába az alkoholfogyasztás terhét.
Mint az a legtöbb ivós játék eredettörténetének kutatásánál előfordul, a sörpingpong gyökereiről is számtalan legenda kering. Az egyik történet szerint az első verziója a Dartmouth Főiskolán tűnt fel az 1950-es években, melyet még hálóval és ütőkkel játszottak. A másik legelterjedtebb história pedig a Lehigh Egyetemhez köti a játék alapjait, ahol „Throw Pong” néven kezdte meghódítani a fiatalok szívét 1970 körül. Mi inkább nem találgatnánk, talán még a feltalálói sem emlékeznek a pontos helyszínre vagy időre… A lényeg, hogy létezik, és közkedveltségének köszönhetően, mára igazi jelenséggé nőtte ki magát.
Maga a játék pofon egyszerű, legalábbis annak tűnik. Két kétszemélyes alakulat felállít egy asztal két végére tíz-tíz fél literes műanyagpoharat háromszög alakzatban, majd a csapattagok felváltott dobását követően az az együttes nyer, amelyik előbb dobja bele a pingpong labdát az ellenfele összes poharába. Tradicionálisan a poharakba sört töltenek, és minden elsüllyesztett labda után a szenvedő félnek le kell döntenie az alkoholos nedűt – ezzel is rontva az esélyeit a pontos célzásra-, azonban a sörpingpong bármilyen alkoholos vagy alkoholmentes itallal űzhető. A dolgok ott válnak nehezebbé, amikor képbe kerülnek az olyan szabályok, mint a labda elütése vagy megfogása, a rendezés, a pattintott dobás kétszeres értéke, a zavarás és a revans, mellyel akár hosszabbításra is lehet menteni egy mérkőzést.
A sörpingpong szépsége, hogy bár irányadó szabályrendszer létezik, országonként és szervezetenként eltérő lehet a játék menete. Az alapelveket a hivatalos versenyek talán legismertebb és legrégebb óta fennálló szervezete, az amerikai Sörpingpong Világliga (WSOBP) szolgáltatja, melynek elnevezésével ellentétben az Egyesült Államok határain kívül eddig csak Ausztráliában van hivatalos képviselője. Ennek ellenére versenyei olyan népszerűek, hogy Las Vegasban már indul 100.000 dolláros összdíjazású esemény.
A WSOBP szabályrendszere igen részletes és szigorú, így megfelelő alapot szolgáltat a játék képének formálására. Magyarországon például a 2012 óta fennálló Magyar Sörpingpong Egyesület (MSE) 4 különböző fajtáját különbözteti meg a játéknak. Az eredetin kívül létezik két honosított alkoholos verzió a fröccspingpong és a pálinkapingpong, valamint a fiatalkorúak által is űzhető szörppingpong. Az ivós sport itthoni népszerűségére bizonyíték, hogy az MSE által szervezett Nemzeti Sörpingpong Liga idén hetedik szezonját kezdte meg.
Hogy a sörpingpongból lesz-e valaha elismert sportág az egyelőre kérdéses. Az azonban vitathatatlan, hogy egy egyetemista ivós játékból minden korosztály számára élvezhető időtöltéssé fejlődött. A nemzeti és regionális bajnokságok sorra alakulnak, a résztvevők száma nő, és filmet is készítettek róla, így az eredeti célját már elérte. Szórakoztató sport lett a szórakozásra vágyók körében.
Fotók: bpong.com, awilime.com, belushis.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS