Az amatőr vonal mellett egyre nagyobb szerepet kap a profi versenyzés. Minden tisztelet a kivételeknek, ám azt sem hallgathatjuk el, hogy a sportolók egy része, egészségét kockáztatva hajt a hőn áhított címek felé, és persze a tudatért, hogy örökre bekerüljön a neve a „történelemkönyvekbe”.
A rendszeres edzés és az izomzat tudatos építése a legtöbbeknek egy szabadidős program egy átlagos hetükben. Vannak viszont olyanok, akiknek ez ennél sokkal többet jelent, hivatásuk az edzés és versenyekre való felkészülés.
1946-ban alakult meg a Testépítők Nemzetközi Szövetsége (IFBB), majd három évvel később az első hivatalos verseny is megrendezésre került. Az ehhez hasonló események közül a legrangosabbnak a Mr. Olympia számít, amelynek megnyerése a professzionális testépítő karrier csúcsaként értékelhető. A versenyt Joe Weider annak érdekében hozta létre 1965-ben, hogy a Mr. Universe bajnokoknak további versenyzési lehetőséget biztosítson.
Magyarországon az első alkalommal az 1970-es években rendeztek profik számára versenyt. A legeredményesebb magyar versenyző Kiss Jenő, aki 1996-ban Mr. Universum, vagyis IFBB világbajnok lett, mindezt az amatőröknél érte el. A profik között még nincs magyar bajnok.
Németh István, aki 2004-ben IFBB Magyar Bajnokságon kategória győzelmet és abszolút bajnoki címet szerzett, majd megigényelte a profi kártyát és 2007 óta profiként versenyez. Három évvel később ő volt az első magyar testépítő, aki kvalifikált a Mr. Olympiára, ahol a 15. helyen végzett.
Külföldi versenyzők közül a legeredményesebbek Ronnie Coleman és Lee Haney, akik nyolc-nyolc Mr. Olympia elsőséggel büszkélkedhetnek. A mindenki által ismert Arnold Schwarzenegger, aki hét alkalommal végzett első helyen, ezzel a legsikeresebb európainak mondhatja magát.
A szebbnél szebb eredmények mellett sajnos a sportág egy hatalmas sötétfoltja fölött nem mehetünk el (ami persze nem csak erre a sportágra vonatkoztatható), vagyis a teljesítményfokozók használata. Rich Piana azon kevesek közé tartozik, aki nyíltan felvállalta és beszélt róla, hogy szteroidokat használ. 46 éves korában életét vesztette, az orvosok kimutatták, hogy a teljesítményfokozók okozták halálát.
A korábban már említett Arnold Schwarzenegger is többször nyilatkozta, hogy napjainkra már túlságosan messzire mennek el a testépítők és a saját egészségük rovására próbálnak jobb eredményeket elérni a versenyeken. Ennek ellenére, a sportág népszerűsége töretlen, bár a versenyzők egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe.
Lehet, hogy a testépítés lett a legújabb extrémsport?
Forrás, fotó: GyM; blog.rackspace.com, body.builder.hu, musclebase.blogspot.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS