
A világon űzött összes sportágat felsorolni szinte lehetetlen, ám ha már elérkezett a hideg évszak, vessünk egy pillantást azokra a téli sportokra, melyek az olimpiák közelébe sem kerülhetnek, mivel túl veszélyesnek bizonyulnak, s nem felelnek meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság „sportágak felvétele” pontjában megfogalmazott kritériumoknak.
Hókajak
A sportág ötlete vadvízi evezőktől származik, akik a nyári szám téli verzióját igyekeztek megalkotni. Hazánkban, csupán 2010 után ütötte fel fejét az őrület, mely a világ több pontján korábban már ismert volt, sőt, a szomszédban Ausztria már egy Hókajak Világkupa rendezésén is túl van. Az elvetemültnek tűnő sport nem csupán bátorságot, de vakmerőséget is igényel, továbbá leginkább adrenalin függőknek ajánlott. Miért is? A kajakban ülve a hegy tetejéről indulva, lefelé csúszáskor megállásról álmokat sem érdemes szőni. A lapát csupán az egyensúly megtartására szolgál, valamint minimális irányíthatóságot biztosít, ám fékezésre alkalmatlan. Tény, hogy a gyorsaság a hegyoldal meredekségétől függ, de az egyenetlen talaj is megnehezíti a kormányos dolgát. Csúszás közben az átlagsebesség 50km/h körül mozog, ám nem kizárt, hogy főúton radarba futnának a merészebbek, hisz vannak, akik megközelítik a 100 km/h-t is.
Ice Cross Downhill (Hokicross)
A sportág 2000-ben, Stockholmban debütált és három sport egyesüléséből jött létre: a jégkorongot, a boardercross-t és az inline downhill-t gyúrták össze. A jégre négy atléta lép, akik hokikorcsolyában siklanak le a pályán, mely buckákkal és kanyarokkal színesítve bonyolítja a lejutást. Különböző szponzorok bevonásával a lesiklás nagy ütemű fejlődésbe kezdett s azóta egyre több versenyt rendeznek. Az extrém sportesemények közé sorolandó megmérettetések egyre több versenyzőt vonzanak, továbbá már öt világbajnokság is megrendezésre került a Red Bullnak köszönhetően.
A pálya hossza 350 méter körül mozog, a szintemelkedés pedig 60 méteres is lehet, ami gondoskodik a sebességről. Mi magyarok büszkék lehetünk az erdélyi származású Sándor Szilárdra, aki 2004-ben, a moszkvai Crashed Ice versenyen a döntőbe küzdötte magát, majd negyedik lett.
Rénszarvas verseny
Ellentétben a fent említett sportokkal, a rénszarvasos buli sokkal ritkábban fordul elő, de minden esetre létezik ez a nem mindennapi sport. A teátrális verseny Oroszországban, Finnországban, de Norvégiában különösképp elterjedt, mely során ember és állat csapatot alkotva áll rajthoz és egy 201 méter hosszú hótakaróval borított pályán halad végig egyenesen a célig. Érdemes megjegyezni, hogy Norvégiában a számi népcsoportnak, Lappföld lakóinak nemzeti ünnepén, február 11.-én minden évben bajnokságot rendeznek, s a megmérettetéssel szeretnék kifejezni tiszteletüket a rénszarvasok felé.
Fotó: Red Bull, wordpress, mos.ru, Canoe&Kayak Magazine,
Facebook
Twitter
YouTube
RSS