Mi egy átlagos csapatsport célja? Eljuttatni a labdát / játékszert az ellenfél kapujába / kosárjába / célterületére. Pontosan így játsszák versenyszerűen az ultimate nevű sportágat is, aminek a hétköznapi hobbiverzióját mi csak frizbiként ismerjük.
Biztos mindenki fogott már a kezében frizbit, avagy profibb nevén hajlítható sportkorongot és biztos mindenki megpróbálta már eldobni, vagy épp elkapni azt. Nagyon leegyszerűsítve pontosan ezt kell csinálni az ultimate nevű sportágban is – dobni és elkapni egy korongot, miközben próbálsz csapatoddal az ellenfél célterületére jutni.
A játék eredete egészen 1920-ra vezethető vissza, amikor a Yale egyetem diákjai elkezdték dobálni és sportszerként használni a szomszédos pékség korong alakú lemeztálcáit. A pékség alapítója pedig egy bizonyos William Russel Frisbie volt, innen a név. Érdekesség egyébként, hogy azért nem szerepel a frizbi szó a sportág nevében, mert az amerikai Wham-O cég levédette a „Frisbee” kifejezést, miután tömegszerűen elkezdték gyártani a műanyag verzióját a korongnak.
A frizbi hivatalos sportját két, hét főből álló csapat játssza egymás ellen. A pálya 63×37 méter nagyságú téglalap, aminek a két végén egy-egy 23×37 méteres célterület található. Ide kell eljuttatni a korongot úgy, hogy a támadó csapat egyik tagja a pontzónában állva kapja el azt. Ezzel egy pontot szerzett is csapatának. A védők úgy szerezhetik meg a korongot és válhatnak támadókká, ha ők maguk leszedik az ellenfél passzát, vagy ha egyszerűen sikertelen lesz egy átadás, azaz a korong a földre, vagy az oldalvonalon kívülre hullik.
Nehezítő körülmény, hogy futni nem lehet a koronggal a kezedben, illetve sétálni sem. Meg kell állni és csupán a kosárlabdából ismert sarkazással lehet kicsit mozogni. Ha valaki elkapta a frizbit, akkor 10 másodperce van azt tovább passzolni. Érdekes, hogy a sportban nem alkalmaznak bírókat, ezt a 10 másodpercet például az ellenfél egyik védőjátékosa számolja hangosan, szabálytalanságok esetén (például feltartás) pedig a játékosok egymást közt beszélik meg az esetet, két delegált csapatkapitány segítségével. A fizikai érintkezés nem megengedett, így azért nagy viták alapesetben nem alakulhatnak ki. A mérkőzések többnyire a 17. megszerzett pontig tartanak és ezáltal körülbelül 100 perc hosszúak.
Aki pedig élőben szeretne látni egy ultimate kontinensviadalt, annak nem kell messzire mennie, ugyanis a Magyar Repülő Korong Szövetség (MRKSZ) elnyerte a 2019-es Európa-bajnokság rendezési jogát. A nyolcnapos eseményen több, mint kétezer sportoló küzd majd 14 labdarúgó pályán a győzelemért Győr városában.
Fotók: The Talon, ci.sherman.tx.us
Facebook
Twitter
YouTube
RSS