A tőrözők döntőjében Budaházy Ambrus és Bálint Álmos csaphatott össze, s előbbi került ki győztesen, míg a párbajtőröző Gachályi Gréta a dobogó legfelső fokáig menetelt az újvidéki kadét Európa-bajnokságon.
Csak felsőfokon lehet eddig beszélni a magyar vívók szerepléséről az újvidéki, korosztályos Európa-bajnokságon. Azok után, hogy a juniorok 3 aranyéremmel megnyerték az éremtáblázatot, a kadetok két versenynapot követően öt éremnél, közte két aranynál tartanak, valamennyi eddigi egyéni számban dobogóra állhatott magyar tehetség!
Gachályi Gréta két arany- és egy bronzérmet nyert eddig az Európa-bajnokságon, és még nincs vége.
A sort illik Gachályi Grétával kezdeni, bár mindenki megérdemli a méltatást, de valahogy csak kezdeni kell valakivel egy ilyen csodás nap után is… A békéscsabaiak 15 esztendős “kiskadetja” azzal kezdte újvidéki szereplését, hogy nyert egy bronzot a juniorok között egyéniben. Bravúrja után behúzott egy aranyérmet csapatban társaival, majd következhetett saját korosztálya… Ahol olyan érett versenyzéssel, olyan magabiztosan hozott egy újabb aranyérmet, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne. Pedig egyáltalán nem az, hanem igen nagy bravúr… A döntőig úgy jutott el, hogy tízből sem jött ki egyik ellenfele sem, ami azért párbajtőrben igazán különleges. És az embernek az izraeli Kravets ellen is olyan érzése volt a döntőben, hogy kizárt dolog legyőznie a magyart. 15 és fél éves korában olyan magabiztos, érett és remek vívást produkált, mint amiképpen nyilatkozott 15:12-es, aranyat érő győzelme után.
“Igazából már eddig is nagyon szerettem ezt az Európa-bajnokságot, most pedig még inkább… Természetesen akartam a győzelmeket, de a harmadik versenynapomon már nem voltak magammal szemben túlzott elvárások, a szüleim is azt mondták, hogy szuper volt, amit eddig elértem. Aztán ahogy haladt előre a nap, egyre jobban éreztem a vívást, és most viszont már úgy gondolkozom, hogy még mindig nincs vége! Várom a csapatversenyt, szeretném, ha összejönne a negyedik érmem is Újvidéken.” – nyilatkozta az Eb-n eddig két arany- és egy bronzérmet nyerő magyar tehetség.
Gachályi Gréta és mestere, Galli Zsolt. Gratulálunk!
Érthetően boldog volt a mestere, Galli Zsolt is, aki ráadásul a korosztályos válogatott nemrégiben kinevezett edzője is egyben. “Kettős a boldogságom, amit alig tudok most még szavakba foglalni. Egyfelől, a bizalmat megköszönve nagyon örülök annak, hogy három vívónk jutott a legjobb nyolc közé. Másrészt pedig egészen elképesztő, amit Gréti nyújt ezen az Európa-bajnokságon… Most már nem adjuk alább, a csapatversenyen is jól szeretnénk szerepelni, aztán lehet ünnepelni…”
Gréti társai is nagyon szépen teljesítettek az Európa-bajnokságon. Igaz, Fábián Kamilla egytusos vereséget szenvedett a 64 között, de Wimmer Dorina és Pátri Maja sima sikerekkel jutott el a negyeddöntőig. Az MTK, illetve a Balaton vívója ugyancsak megérdemel egy nagy dicséretet, első világversenyén értékes hatodik, illetve hetedik helyezést ért el Bakodi Róbert, illetve Eitner Kinga tanítványa. Ráadásul egyikük sem volt elégedett a versenyüket követően, és ez hűen elárulja a fegyvernem erőviszonyait a csapatverseny előtt…
Ezt ki gondolta volna: magyar házdöntő férfi tőrben az Európa-bajnokságon! Budaházy Ambrus és Bálint Álmos kettőse.
Ami pedig férfi tőrben történt, arra nehéz a szavakat megtalálni. Két évvel ezelőtt Szemes Gergő kadet Eb-aranya után írtuk, hogy új fejezet kezdődhet a szakág életében, most mindezt szorozzuk meg kettővel… Történt ugyanis, hogy Mazza Lorenzo két ludovikás tanítványa végigverte a kontinenst. Legyőztek olasz, német, francia, brit riválisokat, ráadásul látványos, modern vívással, és végül Bálint Álmos és Budaházy Ambrus “házidöntőt” vívhatott egymással. Apró differencia, hogy nem a Ludovika vívótermében, hanem az Európa-bajnoki fináléban…
A csoportkör nem jelentett gondot a mieinknek, később Horváth Keán a 32-ben, Bagdány Albert a nyolcaddöntőben búcsúzott. Álmos és Ambrus viszont csak menetelt, menetelt előre. Rendre egyidőben vívtak, egyiküknek Mazza Lorenzo, másikuknak Szalai Szonja “coacholt”, és igazából úgy jutottak el a négyes döntőig, hogy nem is volt kérdéses ott a helyük. Ahhoz képest, hogy Álmos eddig negyeddöntőig, Ambrus addig sem jutott a szezon európai körversenyein, már ez is hihetetlen bravúrnak számított. Ám még nem volt vége. Az első elődöntőben Budaházy 3:9-ről fordított a brit Cook ellen, míg Bálint 0:3-után gyorsan átvette az irányítást, és biztosan verte 15:10-re a francia Cristet.
Mazza Lorenzo tanítványai arany- és ezüstérmet nyertek. Ez igen!
Így aztán Mazza Lorenzo, miután teljes joggal ünnepelt egy nagyot a színfalak mögött, már a finálé előtt nyilatkozhatott a versenyről… “Ha ezt egy nappal ezelőtt mondja valaki, akkor tényleg hülyének nézem… A versenyt látva mégis azt mondhatom, végtelen büszkeséggel, hogy megérdemelték a fiúk ezt a sikert. Mindketten nálam kezdtek, erre büszke vagyok, mégis csapatban dolgozunk, Szonja és Horváth Mara rengeteget segít, és nagyszerű érzés, hogy a sok munka ilyen visszaigazolást kap. Nagyon kellett ez férfi tőrvívásunknak is, most örülünk egyet, aztán jöhet a csapatverseny és a világbajnokság.”
Budaházy Ambrus Európa-bajnoki öröme.
A döntőt végül Ambrus 15:7-re nyerte, és amikor megírtuk, hogy előző napon a hazai kadet ranglista negyedik helyezettje nyert női tőrben ezüst-, férfi kardban bronzérmet, akkor most folytassuk azzal: a hazai kadet ranglista eddigi negyedikje lett a férfi tőr Európa-bajnoka… “Igazából nem nagyon tudom még felfogni, mi is történt ma. Persze, éreztem, hogy jól megy a vívás, hogy haladok lépésről lépésről előre. Amikor a négyes döntő előtt több órás szünetünk volt, akkor az is végigfutott az agyamon, hogy nagyon szép eredmény az érem. De aztán jött az újabb feladat, és valahogy mindegyiket sikerült megoldani.” – nyilatkozta Budaházy Ambrus.
Bálint Álmos Európa-bajnoki ezüstérmet ünnepelhetett.
Bálint Álmos pedig így foglalta össze a napot, tán mosolygósabban, mint valóban láthatólag megilletődött klubtársa: “Azért ezt a döntőt még visszavívjuk a Ludovikában… Amikor reggel ötven százalékos teljesítménnyel zártam a csoportot, nem hittem, hogy ez így alakul majd. Viszont sikerült koncentráltan végigvívtam a napot, és óriási, hogy végül házdöntőt vívhattunk. Bízom abban, hogy a csapatversenyen is sikerül szép eredményt elérnünk.”
Pénteken minden esetre sikerült szép eredményt elérniük kadetjainknak. Két Eb-versenynap után két arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel állunk, és szombaton férfi párbajtőrözőink, valamint női kardozóink sem tartoznak az esélytelenek közé…
Eredmények. Kadet Európa-bajnokság, Újvidék. Férfi tőr egyéni, 77 induló. A csoportmérkőzéseken: Budaházy Ambrus 5 győzelem/1 vereség, Bagdány Albert 5/1, Horváth Keán 5/1, Bálint Álmos 3/3 (valamennyien továbbjutottak).
A legjobb 32 közé jutásért: Horváth-Kvernes (svéd) 15:13, Budaházy-Gikasz (görög) 15:13, Bagdány-Ilman (török) 15:3, Bálint-Fastesson (svéd) 15:10.
A legjobb 16 közé jutásért: Bagdány-Spampinato (olasz) 15:9, Budaházy-Kaulakans (lett) 15:6, Bálint-Lindner (német) 15:10, Horváth-Dijkstra (holland) 10:15.
Nyolcaddöntő: Budaházy-Diestelkamp (német) 15:7, Bálint-Sowa (lengyel) 15:13, Bagdány-Iacomoni (olasz) 8:15.
Negyeddöntő: Budaházy-Zanardo (olasz) 15:9, Bálint-Sosnov (brit) 15:13.
Elődöntő: Budaházy-Cook (brit) 15:13, Bálint-Crist (francia) 15:10.
Döntő: Budaházy-Bálint 15:7.
Végeredmény: 1. Budaházy Ambrus (edző: Mazza Lorenzo, válogatott edző: Szabó István), 2. Bálint Álmos (edző: Mazza Lorenzo, válogatott edző: Szabó István), 3. Jaimie Cook (brit) és Numa Crist (francia), …15. Bagdány Albert, …22. Horváth Keán.
Női párbajtőr egyéni, 99 induló. A csoportmérkőzéseken: Pátri Maja 5 győzelem/0 vereség, Wimmer Dorina 5/0, Gachályi Gréta 4/1, Fábián Kamilla 2/3 (valamennyien továbbjutottak).
A legjobb 64 közé jutásért: Fábián-Kankia (görög) 15:9.
A legjobb 32 közé jutásért: Pátri-Bustnes (norvég) 14:10, Gachályi-Erber (osztrák) 15:7, Wimmer-Amler (német) 15:6, Fábián-Orso (olasz) 14:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Gachályi-Cristofoletto (olasz) 15:9, Pátri-Hasanli (azeri) 15:9, Wimmer-Rahimova (azeri) 15:3.
Nyolcaddöntő: Pátri-Gomez Lopez (spanyol) 14:11, Gachályi-Orso (olasz) 15:8, Wimmer-Torrego Alvarez (spanyol) 15:9.
Negyeddöntő: Gachályi-Sonyuksek (török) 15:5, Pátri-Prosina (lett) 10:13, Wimmer-Conrad (ukrán) 12:15.
Elődöntő: Gachályi-Prosina (lett) 15:9.
Döntő: Gachályi-Kravets (izraeli) 15:12.
Végeredmény: 1. Gachályi Gréta (edző és válogatott edző: Galli Zsolt), 2. Alexandra Kravets (izraeli), 3. Sofija Prosina (lett) és Emili Conrad (ukrán), …6. Wimmer Dorina (edző: Bakodi Róbert, válogatott edző: Galli Zsolt), 7. Pátri Maja (edző: Eitner Kinga, válogatott edző: Galli Zsolt), …59. Fábián Kamilla.
Forrás, fotó: hunfencing.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS